Centymetry dzieliły pieszą od tragedii! Uratowała ją reakcja kierowcy! [WIDEO]

Centymetry dzieliły pieszą od tragedii! Uratowała ją reakcja kierowcy! [WIDEO]

pomysł za darmo bezpieczeństwo pieszych

Podaj dalej

Przejścia dla pieszych to wbrew pozorom niebezpieczne miejsca, gdzie potrzebna jest szczególna ostrożność. Zdarza się, że dosłownie centymetry i ułamki sekund dzielą nas od kolizji z pieszym. W tym przypadku brakowało niewiele!

Człowiek w bezpośrednim kontakcie z samochodem jest praktycznie bez szans. Nawet uderzenie z pozoru z niewielką prędkością w osobę bez żadnej ochrony może skończyć się poważnymi obrażeniami lub w czarnym scenariuszu śmiercią. Niestety po zmianie przepisów, gdy pieszy zyskał pierwszeństwo na pasach, coraz więcej ludzi lekceważąco podchodzi do zdrowia i życia. Jakby zapominali o prawach fizyki.

Prędkość i czas reakcji kierowcy mają kluczowe znaczenie

Podczas jazdy samochodem możemy nieco zapominać, że od tragedii dzielą nas czasem ułamki sekund. Dlatego dawny slogan z kampanii społecznej – dziesięć mniej ratuje życie to, coś więcej, niż działający na wyobraźnie przekaz. Jazda z prędkością 50 km/h jest górną granicą, przy której kontakt z samochodem daje szanse na przeżycie. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę, że kierowca ma szansę na rozpoczęcie manewru hamowania.

konfiskata samochód prędkość
fot. pixabay

Sprawne hamulce i dobre opony – na tym się nie oszczędza!

W poszukiwaniu oszczędności w domowym budżecie bardzo często chcemy przykręcić kurek z pieniędzmi na opony. Jednak dobrej jakości produkty odpłacą nam się w trudnych warunkach drogowych oraz w ekstremalnych sytuacjach. Podobnie jest z hamulcami. Sprawne tarcze, klocki, przewody hamulcowe i znajdujący się w nich płyn, są podstawą skutecznego i bezpiecznego hamowania niemal w każdych warunkach.

Centymetry dzieliły pieszą od poważnego wypadku!

Wchodzenie na przejście dla pieszych powinno zawsze wiązać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jako pieszy musimy dać kierowcy odrobinę czasu na rozeznanie się w sytuacji. Jeśli nie będzie miał on czasu, żeby chociaż rozpocząć manewr hamowania lub omijania, mimo przepisów, które są po stronie pieszego, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wystarczy, że kierowca spojrzy na radio, zerknie w lusterko i w przypadku takiej sytuacji, jak w poniższym materiale tragedia gotowa. Na szczęście tym razem się udało i nikt nie ucierpiał, choć z pewnością kierowca najadł się sporo strachu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News