BMW M5 F10 z manualną skrzynią biegów! Biały kruk na malowniczych drogach [WIDEO]

BMW M5 F10 z manualną skrzynią biegów! Biały kruk na malowniczych drogach [WIDEO]

bmw_m5_us-spec_62

Podaj dalej

Dzisiaj samochody są jeżdżącymi komputerami, które mają wyręczyć kierowcę i zapewnić mu bezpieczeństwo. BMW M5 F10 z manualną skrzynią biegów jest czymś, czego brakuje na drogach, a daję niesamowitą radość z jazdy!

Człowiek jest istotą, która z natury przyzwyczaja się do rzeczy wygodnych. Jeśli możemy przy niewielkim nakładzie sił i środków wykonać tę samą pracę, zrobimy wszystko, żeby tak było. Stąd ludzie bardzo chętnie przesiadają się do samochodów, które mają automatyczną skrzynię biegów. W momencie, gdy stały się one bardziej dostępne, coraz mniej kierowców chce zmieniać przełożenia własnoręcznie.

BMW ciągle podąża swoją drogą?

Gdy na rynku pojawiła się generacja E60 sympatycy marki z Monachium byli mocno podzieleni. Świat motoryzacji mógł być pewny, że wszystko, co nastąpi później, będzie inne od klasycznych linii, jakie producent z Bawarii serwował swoim klientom przez lata. Tak w istocie było i każda następna generacja BMW serii 5 czerpała z poprzedników, ale z drugiej strony wyznaczała ona nowe standardy.

BMW logo marki
fot. pixabay

Bardzo dobrym przykładem jest tutaj generacja F10, która wprowadziła wersję M w zupełnie nowe rejony. Przede wszystkim dlatego, że pod maską znalazły się dwie turbosprężarki, a warto przypomnieć, że wcześniejsze BMW E60 miało pod maską potężny atmosferyczny silnik V10.  Jednak mimo tych rewolucyjnych zmian do dyspozycji klientów pozostała manualna skrzynia biegów. Rzadko spotykana konfiguracja, ponieważ większość osób konfigurowała M5 z automatem. Mimo tego daje ona niesamowite wrażenia z jazdy.

Biały kruk dla koneserów marki?

Jeśli spojrzymy na ogłoszenia używanych modeli BMW M5 z serii F10, bardzo trudno jest znaleźć wersję, która ma na swoim pokładzie ręczną skrzynię biegów. Przewagę mają bogato wyposażone egzemplarze z automatycznymi przekładniami. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ współczesny automat zmieni biegi szybciej i prawdopodobnie za każdym razem lepiej od człowieka. W związku z tym przy mniejszym nakładzie siły, możemy wykonać tę samą pracę. W związku z tym, do czego jest nam potrzebny drążek zmiany biegów? Z pewnością do odczuwania klasycznej radości z jazdy, której nie dają współczesne auta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News