Błąd, który może sporo kosztować! Kierowcy uważajcie jesienią

Błąd, który może sporo kosztować! Kierowcy uważajcie jesienią

prowadzenie samochodu deszcz

Podaj dalej

Błąd na drodze może sporo kosztować. Dlatego jesienią warto zwracać szczególną uwagę na to, po czym jedziemy. Szczególnie niebezpieczne dla naszego samochodu mogą być kałuże. Jeśli zlekceważymy kilka podstawowych zasad, które pomagają w ograniczeniu niepotrzebnych wydatków, narażamy się na koszty.

Jesień jest porą roku, która sprawia problemy wielu kierowcom. Przede wszystkim dlatego, że diametralnie zmieniają się warunki na drogach. Szybciej zapada zmrok i dużo częściej zdarzają się mgły, opady deszczu, a nawet w końcowej fazie jesieni śnieżyce. Dlatego warto przypomnieć sobie, jaki błąd podczas przejazdu przez kałużę może nas sporo kosztować.

Najlepiej omijać kałuże

Na początek najłatwiejsza do wprowadzenia porada, jeśli mamy tylko taką możliwość omijajmy kałuże. Istnieje wiele powodów, które powinny nas odciągnąć od pomysłu wjazdu w stojącą wodę samochodem. Jednym z najważniejszych jest trudna do oceny głębokość kałuży. Co za tym idzie, nie wiemy, czy pod powierzchnią nagromadzonej wody znajduje się dziura, nierówny asfalt, a może inne uszkodzenie nawierzchni.

Ten błąd może uszkodzić elektronikę i silnik w samochodzie!

Przy okazji ulewnych deszczy z łatwością można znaleźć w sieci filmy, w których kierowcy nieco desperacko chcą pokonać mocno zalany wodą fragment drogi. Jeśli istnieje tylko taka możliwość, warto wycofać się do miejsca, gdzie przejazd jest bezpieczniejszy. Każdy pojazd ma swój maksymalny poziom brodzenia w wodzie. W przypadku samochodów osobowych jest on bardzo niski. Dodatkowo współczesne auta mają sporo elektroniki, która powinna unikać wilgoci i bezpośredniego kontaktu z wodą.

Jeśli do silnika dostanie się zbyt duża ilość wody, również może on ulec poważnemu uszkodzeniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zbyt pesymistyczna ocena głębokości kałuży i swoich umiejętności jazdy autem w wodzie. Wtedy mamy szanse uniknąć nadmiarowych wydatków.

burza deszcz samochod

Popękany wydech i tarcze hamulcowe

Uszkodzenie silnika i elektroniki, to tylko niektóre z potencjalnych awarii na skutek dynamicznego wjazdu samochodem w wodę. Przede wszystkim ucierpieć mogą tarcze hamulcowe zwłaszcza jeśli wcześniej są one rozgrzane. Nagła zmiana temperatury powierzchni tarczy może doprowadzić do jej pęknięcia. Podobnie sytuacja wygląda z układem wydechowym, ponieważ jeśli schłodzimy go nagle wodą, także możemy uszkodzić między innymi katalizator.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News