Badania techniczne dla wybranych?! Niedługo sytuacja na rynku będzie dramatyczna!

Badania techniczne dla wybranych?! Niedługo sytuacja na rynku będzie dramatyczna!

przegląd badanie techniczne

Podaj dalej

W rutynie dnia codziennego przestajemy zastanawiać się nad z pozoru drobnymi rzeczami. Badanie techniczne pojazdu interesuje nas raz w roku. Jednak w cieniu wojen, pandemii oraz rosnącej inflacji toczy się walka o Stacje Kontroli Pojazdów.

Temat może wydaje się dziwny i większość osób nie do końca wie, o co chodzi. Przecież popularne SKP stoją na swoich miejscach, nawet w niektórych miejscowościach powstają nowe punkty usługowe. W związku z tym, w czym tkwi problem? Okazuje się, że sytuacja w tej branży od wielu lat jest daleka od ideału, a w ostatnim czasie trwa walka o przetrwanie.

W każdym biznesie ceny reguluje rynek?

Z punktu widzenia ekonomii, która opiera się na wolnym rynku, cena za konkretny towar jest mieszanką wielu czynników. Ostatecznie to sprzedający na podstawie konkurencji w danej branży, poniesionych kosztów, a także wielkości popytu oraz możliwej podaży na daną usługę ustala cennik. Dzięki temu istnieje konkurencja i każdy może wybierać produkty dostosowane do indywidualnych możliwości finansowych, a także oczekiwań.

fot. pixabay

Okazuje się jednak, że w przypadku Stacji Kontroli Pojazdów sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ opłata za przeprowadzenie badania technicznego od około dwóch dekad pozostaje na stałym poziomie. Z punktu widzenia kierowców jest to być może dobra informacja, ale dla SKP jest to powód do dużych zmartwień.

Badanie techniczne traci na jakości

Jeśli koszt przeprowadzenia badania technicznego ustalony przez ministerstwo infrastruktury od blisko dwudziestu lat kształtuje się na tym samym poziomie, trudno mówić o utrzymaniu jakości świadczonych usług. Przez dwie dekady wiele się zmieniło i chodzi o coś więcej niż spadek wartości polskiego złotego. Potrzebny jest nowocześniejszy sprzęt, na drogach poruszają się zupełnie inne pojazdy. Niestety na inwestowanie dla wielu Stacji Kontroli Pojazdów brakuje pieniędzy.

Aktualnie stawka za wykonanie badania technicznego to 98 złotych brutto. Przy obecnych kosztach prowadzenia działalności gospodarczej Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów domaga się podwyżki do 150 złotych netto.

Coraz mniej SKP do dyspozycji

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów z przykrością zauważa, że z roku na rok obserwuje wzrost zamykanych SKP na terenie całego kraju. Powodem jest oczywiście niska rentowność całego przedsięwzięcia. Tylko w 2020 roku z rynku zniknęło 126 stacji. Rok później do tego smutnego bilansu dołączyło 52 stacje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News