Aż 81% kierowców się tego boi! Sprawdź, czy Ty też należysz do tej grupy

Aż 81% kierowców się tego boi! Sprawdź, czy Ty też należysz do tej grupy

kierowcy predkosc noc

Podaj dalej

Bardzo rzadko otwarcie mówimy o swoich lękach, które siedzą głęboko w każdym z nas. Gdy od czasu do czasu pojawią się badania, okazuje się, że aż 81% ankietowanych jest pełnych obaw. Tymi osobami są kierowcy samochodów, o co chodzi?

Jazda samochodem jest czynnością relatywnie niebezpieczną, ponieważ może skończyć się śmiercią. Mimo tego miliony ludzi każdego dnia podejmuje się siadania za kółkiem. Jednak opracowane kilka lat temu badania pokazują, że przemieszczanie się po ulicach i drogach szybkiego ruchu związane jest z bardzo dużym lękiem większości kierowców.

Przeraża nas jazda po zmroku

Całe niebezpieczeństwo, które dostrzegamy w jeździe samochodem, rozkłada się na wiele czynników. Rzeczą, która budzi poważne obawy jest poruszanie się po zmroku. Aż 81% badanych kierowców przez Opinion Matters kierowców z różnych krajów Europy przyznaje się do poważnej obawy w czasie jazdy po zmroku. W przypadku kobiet to negatywne uczucie jest wyższe aż o sześć punktów procentowych w porównaniu do mężczyzn.

Aż tak bardzo boimy się źle oświetlonych dróg i wypadków!

Negatywne uczucia, obawy i niepewność, które towarzyszą kierowcom w czasie jazdy samochodem po zmroku, związane są z kilkoma obszarami. Po pierwsze ludzie boją się źle oświetlonych dróg. Wiadomo, słabsze oświetlenie ogranicza pole widzenia i może być przyczyną groźnych sytuacji. Dlatego na drugim miejscu pod względem powodów lęku znalazły się wypadki samochodowe. Na najniższym stopniu podium w tym niechlubnym rankingu obaw uplasowała się bojaźń przed uderzeniem pieszego swoim autem.

przejscie dla pieszych kierowca

Lęk przed zmrokiem mamy w naturze?

Jako ludzie jesteśmy w zasadzie słabo przygotowani do życia w środowisku naturalnym. Nasz wzrok w porównaniu do innych zwierząt źle radzi sobie z rozpoznawaniem kształtów w ciemności. Prawdopodobnie z tego powodu spora grupa ankietowanych odczuwa lęk przed jazdą po zmroku.

Lęk przed ciemnościami został dość dobrze opisany w medycynie: nyktofobia ma swoje podstawy w czasach prehistorycznych, gdzie ludzkość w celu zwiększenia szans na przetrwanie ograniczała poruszanie się po zmroku do minimum. Wtedy zdawaliśmy sobie sprawę z potencjalnych niebezpieczeństw czyhających na człowieka w nocy. Współcześnie jest to spora przeszkoda dla wielu osób, którzy czują dyskomfort jadąc po zmierzchu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News