Aquaplaning - wszyscy kierowcy muszą o nim wiedzieć!

Aquaplaning - wszyscy kierowcy muszą o nim wiedzieć!

kiedy deszcz

Podaj dalej

Wiele czynników na drodze wywołuje utratę przyczepności. Jednym z nich jest nadmiar wody, z którym mają problem opony. Aquaplaning jest zjawiskiem niebezpiecznym, które może pojawić się szczególnie jesienią!

Nadmierne opady deszczu, obniżona temperatura, liście na drogach i ogólny pośpiech. Tak brzmi przepis na kłopoty na drodze, ponieważ przynajmniej kilka czynników może wytrącić nasz samochód z równowagi. Jednym z najniebezpieczniejszych jest aquaplaning. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych technik prowadzenia auta, które pomagają wyjść z opresji obronną ręką.

Aquaplaning – unoszenie się na wodzie?

Jeśli mielibyśmy porównać, czym jest aquaplaning, to jest to swego rodzaju unoszenie się czoła opony nad nawierzchnią. Przyczyną takiego stanu jest film wodny, który powstaje pomiędzy bieżnikiem i asfaltem. Dzieje się tak w sytuacji, gdy nasze ogumienie przekroczyło swoją maksymalną wydajność i nadmiar wody do odprowadzenia nie ma drogi ujścia.

Jednym z charakterystycznych symptomów aquaplaningu jest wzrost prędkości obrotowej silnika przy utrzymaniu pedału gazu w stałym położeniu. Wtedy mamy kilka opcji, z których możemy skorzystać!

Spokój – najlepsza metoda na poślizg

W sytuacjach stresowych bardzo trudno jest zachować spokój, ponieważ główną rolę zaczynają odgrywać emocje. Jedynym rozwiązaniem, które pozwala nam je ograniczyć, jest przyzwyczajenie się do określonych wydarzeń. Dlatego, jeśli chcemy dobrze radzić sobie z aquaplaningiem, musimy ćwiczyć wychodzenie z poślizgu w takich warunkach. Tutaj przydają się kursy z doskonalenia techniki jazdy.

policja kierowca mandat
fot. freepik.com

Gdy dojdzie już do zjawiska aquaplaningu, musimy zachować spokój. Na prostej drodze trzeba spokojnie odjąć nogę z pedału gazu i utrzymać pewnie kierownicę w określonym wcześniej kierunku. Dodawanie gazu lub gwałtowne hamowanie to zdecydowanie zły pomysł, ponieważ wyprowadzą one samochód z pewnej już zachwianej równowagi.

Aquaplaning powstaje z nadmiernej prędkości!

Najczęściej kierowcy doświadczają aquaplaningu, gdy w dużą powierzchnię wody wjadą z nadmierną prędkością i opony nie zdążą odprowadzić wody, która pojawiła się na ich drodze. Sformułowanie nadmierna prędkość oznacza, że wykracza ona poza bezpieczny zakres w tych konkretnych warunkach na drodze. Nie musi być ona związana z obowiązującym na danym obszarze ograniczeniu prędkości.

fot. pixabay

W związku z tym tak ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Dużo większa ostrożność, a także regularna kontrola stanu technicznego auta. W wyjściu z opresji pomogą między innymi dobrej jakości opony z właściwym ciśnieniem powietrza, a także sprawne zawieszenie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News