300 złotych mandatu za czynność wykonywaną codziennie?! Lepiej na to uważaj!

300 złotych mandatu za czynność wykonywaną codziennie?! Lepiej na to uważaj!

300 złotych mandatu za czynność wykonywaną codziennie?! Lepiej na to uważaj!

Podaj dalej

W życiu codziennym mamy swoją rutynę, która pozwala nam wejść w tryb „automatyczny”, przez co łatwiej jest nam funkcjonować. Jednak za czynność wykonywaną każdego dnia, można dostać nawet 300 złotych mandatu!

Aktualnie trudno nam sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego lub smartfona. Większość osób wokół nas ma minimum jedno takie urządzenie przy sobie. Służy nam ono za telefon, aparat, wyszukiwarkę internetową, bibliotekę, a także kącik z ulubioną muzyką. Co więcej, ludzie potrafią odczuwać lęk, gdy zapomną wziąć ze sobą telefonu.

Przepisy prawa, a życie codzienne

Z pewnością każdy z nas potrafi wymienić chociaż jedną sytuację, w której przepisy rozmijają się z codziennością. Jednym z takich przykładów jest obowiązek zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie, gdy świeci się zielona strzałka, która upoważnia do skrętu w prawo. Wystarczy stanąć przy takim skrzyżowaniu, żeby przekonać się, jak niewielu kierowców stosuje się do tego przepisu.

prawo jazdy zielona strzałka
Pixabay

Choć intencja ustawodawcy być może była szlachetna, ponieważ przepisy powstają „dla naszego dobra”, ludzie potrafią sami ustalić własne zasady postępowania. Są one swego rodzaju umową społeczną, ale jeśli mamy nieco mniej szczęścia, możemy za łamanie przepisów z kodeksu dostać mandat.

Uprawnienia pieszego na przejściu

Tematem sporej dyskusji w kontekście przepisów ruchu drogowego są nowe przywileje pieszego. Pierwszeństwo przed samochodem osobowym miało skłonić kierowców do większej ostrożności przy przejściach dla pieszych. Dodatkowo pojawił się pomysł na przejście sugerowane, które zmienia zasady gry i to pieszy musi na nim uważać. Na koniec okazuje się, że podczas przechodzenia przez jezdnię musimy zrezygnować z korzystania ze smartfona.

300 złotych mandatu za czynność wykonywaną codziennie

Dla coraz większej grupy ludzi korzystanie ze smartfona od początku dnia jest tak naturalne, jak oddychanie. Jednak z punktu widzenia art 14 pkt 8 w prawie o ruchu drogowym czytamy, że: „zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.”

Apple CarKey smartfon

Kontrowersje budzi zapis – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych. Ma on bardzo duże pole do własnej interpretacji przez policję, chociaż można znaleźć pewną podstawę prawną. Jest nią art. 97 kodeksu wykroczeń, gdzie znajdziemy taką podstawę prawną. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 300 złotych!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News