Kierownica sportowa - wymysł czy praktyczna modyfikacja?

Kierownica sportowa - wymysł czy praktyczna modyfikacja?

Kierownica sportowa – wymysł czy praktyczna modyfikacja?

Podaj dalej

Bez względu na to, czy budujemy samochód do wyścigów, czy do rajdów, przychodzi moment, w którym zaczynamy zastanawiać się nad zakupem sportowej kierownicy. Dlatego teraz poświęcimy jej trochę uwagi.

Sportowe kierownice są bardzo powszechną modyfikacją w samochodach, często nawet w tych zupełnie seryjnych. I mimo tego, że możemy je spotkać w autach, które ze sportem nie mają nic wspólnego, to prawda jest taka, że są bardzo praktycznym i potrzebnym wynalazkiem. Już wyjaśniam dlaczego.

Zalety sportowych kierownic i rodzaje

W sporcie ogromną rolę odgrywa precyzja. Na nią ma wpływ także kierownica. Dzięki różnym odsadzeniom kierownic sportowych mamy możliwość dopasowania ich odległości do kierowcy. To sprzyja pewnemu chwytowi. Kolejna sprawa to średnice kierownic i materiały, z których są wykonywane. Najczęściej w rajdach są stosowane kierownice o średnicy 350 mm. Oczywiście są też mniejsze. Znacznie zgrabniejsza od oryginalnej kierownica naturalnie również ułatwia prowadzenie.

Teraz skupimy się na materiałach, którymi są obszywane sportowe kierownice. Najczęściej jest to zamsz lub skóra. Rzadziej spotyka się modele wykonane z drewna. W rajdach samochodowych i w bliźniaczych dyscyplinach praktycznie zawsze zawodnicy używają kierownic obszytych zamszem. Ten materiał w połączeniu z rękawicami zapewnia doskonały, pewny chwyt. Ma jednak pewną wadę: stosunkowo szybko się wyciera.

Właśnie dlatego kierowcom, którym zależy nie tylko na bardziej sportowej, ale również trwałej kierownicy, polecamy te obszyte skórą. Wytrzymują one znacznie więcej czasu intensywnego eksploatowania, a także poprawiają chwyt. Dodatkowym plusem jest to, że świetnie sprawdzają się również bez ubranych rękawiczek, a to na co dzień znacznie praktyczniejsze rozwiązanie.

Kilka przykładów popularnych sportowych kierownic:

Kierownica zamszowa RRS

Kierownica zamszowa RRS wykonana z CARBONU

Kierownica skórzana RRS Monte

Kierownica OMP RACING GP

Kierownica MOMO Heritage Indy

Wiele innych kierownic znajdziecie pod tymi linkami: klik i klik
Specjaliści ze sklepu inter-rally.pl również chętnie pomogą wam w wyborze kierownicy spełniającej wasze wymagania oraz potrzebnej do jej założenia naby.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News