Kierowcy ciężarówek na wyłącznikach - realne zagrożenie dla innych

Kierowcy ciężarówek na wyłącznikach - realne zagrożenie dla innych

dav

Podaj dalej

Kierowcy ciężarówek, którzy manipulują czasem pracy to bardzo poważne zagrożenie na drogach. Inspektorzy zatrzymali kolejnych dwóch nieodpowiedzialnych szoferów. Pierwszy z nich przewoził nawozy z Litwy na Węgry, a druki wiózł ładunek z Finlandii na Słowację.

Wyłącznik tachografu, dzięki któremu kierowcy mogą manipulować czasem pracy, jest wciąż często znajdowanym urządzeniem podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Nielegalny sprzęt znaleźli ostatnio m.in. podlascy inspektorzy ITD, którzy skontrowali ciężarówkę przewożącą nawozy. Kierowca wiózł ładunek z Litwy na Węgry. Po kontroli skierowano go do serwisu tachografów, gdzie zdemontowano nielegalne urządzenie. Litewski przedsiębiorca, który realizował przewóz, wpłacił kaucję na poczet kary w wysokości 10000 złotych, a kierowcę przekazano policji.

Tego samego dnia ten sam proceder ujawnili świętokrzyscy inspektorzy ITD, którzy na drodze ekspresowej S7 w Występie skontrolowali transport wykonywany przez polskiego przewoźnika na trasie Finlandia – Słowacja. Wyłącznik został zdemontowany i zatrzymany w celach dowodowych.

Mandat za otwartą szybę w samochodzie? Tak to możliwe

Fałszowanie czasu pracy kierowcy za pomocą niedozwolonych urządzeń to poważne naruszenie, które przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo na drogach. Ponadto jest też przejawem nieuczciwej konkurencji. Przemęczeni kierowcy prowadzący kilkudziesięciotonowy zestaw stwarzają ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zainstalowanie takich urządzeń, oprócz zakłócania pracy tachografu, wpływa na również na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich systemów bezpieczeństwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News