Katowice czeka armagedon przez przebudowę DK86 oraz DK81

Katowice czeka armagedon przez przebudowę DK86 oraz DK81

Podaj dalej

Bardzo duże utrudnienia przez najbliższe miesiące czekają mieszkańców Katowic, a także okolicznych miast. W dniu 24 maja, czyli w piątek, na drodze krajowej 86 (ul. Pszczyńska) w Katowicach nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu, która zapewne niejednokrotnie wpłynie na paraliż w ruchu drogowym w mieście.

W I etapie wprowadzana zmiana, która rozpocznie się 24 maja br. w godzinach przedpołudniowych, polegać będzie na zwężeniu jezdni na ul. Pszczyńskiej do jednego pasa ruchu (jezdnia wschodnia), na odcinku od węzła Murckowska do wiaduktu nad ul. Kolistą. Pozostała część zmiany w organizacji ruchu zostanie wdrożona w nocy z 26/27 maja br. Wówczas zwężony zostanie odcinek drogi do jednego pasa ruchu dla obu kierunków, zamknięta zostanie droga łącząca autostradę A4 z drogą DK86 w kierunku Tychów/Bielska-Białej. Z kolei na ul. Gospodarczej będzie miała miejsce zmiana pierwszeństwa.

Cała inwestycja składa się z dwóch bardzo istotnych części, jeżeli chodzi o przebudowę. Pierwsza to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych – ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ul. Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Druga obejmuje rozbudowę istniejącego już węzła drogowego ul. Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolistą.

Kompleksowa przebudowa tego węzła drogowego ma zakończyć się w pierwszej połowie 2021 roku. Utrudnienia drogowe dla kierowców będą mniejsze w pierwszej połowie 2020 roku, kiedy do użytku zostaną oddane pierwsze bezkolizyjne połączenia DK 86 z DK 81.

Koszmar dla kierowców

Katowice już od dawna słyną z tego, że stanie w korkach jest tam praktycznie codziennością. Chodzi oczywiście głównie o godziny szczytu, gdy kierowcy jadą do pracy i z niej wracają. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej już niejednokrotnie przekonali się, że jeden wypadek potrafi sprawić, że DK 86 stoi w kilkukilometrowym korku, podobnie jak drogi dojazdowe do niej.

Osoby kierujące się na południe Katowic, a także w stronę Tychów i Bielska-Białej już dziś drżą na samą myśl, jak długa czeka ich droga, musząc ominąć przebudowę węzła drogowego.

Długie objazdy

Ul. Pszczyńska na DK 86 zostanie zwężona do jednego pasa w obu kierunkach na wysokości Giszowca. Biorąc pod uwagę, że codziennie tą drogą jeździ około 60 tysięcy kierowców, można sobie tylko wyobrazić, co to oznacza – nic innego jak bardzo długie korki. Co istotne, kierowcy jadący z kierunki Gliwic, Wrocławia muszą spodziewać się tego, że nie będzie zjazdu z autostrady A4 w kierunku Tychów.

Miasto zachęca wszystkich kierowców, aby jadąc od strony Gliwic, Sosnowca czy centrum Katowic w kierunku Giszowca lub Murcek, kierować się na objazdy prowadzące głównie przez ul. Gospodarczą, a także ul. Bagienną (DK 79). Sprawi to, że jeden pas ul. Pszczyńskiej nie będzie mocno zakorkowany.

Nie jest tajemnicą, że jedną z najbardziej obleganych dróg będzie teraz trasa S1. Osoby jadące z kierunku Warszawy/Łodzi/Częstochowy zjeżdżając na S1 w okolicach Siewierza/Wojkowic Kościelnych, wyjadą na końcu DK 86 przed Tychami i Katowicami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News