PILNE: Transport mocno ucierpi! Poznaj nowe sankcje dla Białorusi i Rosji!

PILNE: Transport mocno ucierpi! Poznaj nowe sankcje dla Białorusi i Rosji!

kierowcy-ciężarówki-mandaty

Podaj dalej

Konflikt w Ukrainie trwa i Unia Europejska postanowiła dodać kolejny pakiet sankcji dla Białorusi i Rosji. Dzięki nim ten widok na europejskich drogach będzie rzadkością. Tyle w teorii, a jaka będzie praktyka? Przekonamy się o tym niebawem.

Od wielu lat wiadomo, że jednym ze skutecznych sposobów wywierania wpływu na wrogo nastawione państwa, jest skierowanie działań ekonomicznych w stronę obywateli agresora. W teorii, jeśli zwykli ludzie odczują negatywne skutki polityki swojego rządu, być może dojdzie do poważnych niepokoi społecznych, a one doprowadzą do zmiany polityki lub nawet całego gabinetu polityków. Niestety takie działanie bywa nieskuteczne. Bardzo dobrymi przykładami na świecie są Kuba i Korea Północna, gdzie szeroki pakiet sankcji nałożonych na gospodarkę tych państw oraz powszechna bieda ich mieszkańców niewiele zmienia w sposobie rządzenia tamtejszej klasy politycznej.

Białoruś i Rosja są coraz bardziej izolowane na świecie?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z agresją Rosji mają być sankcje ekonomiczne. Jednak w tej kwestii brakuje też pełnej jednomyślności. Istnieją na świecie państwa, które chcą zjeść ciastko i mieć ciastko jednocześnie. W związku z tym ich zachowanie względem izolowania Białorusi i Rosji na arenie międzynarodowej są kontrowersyjne. Mimo tego Rada Unii Europejskiej uchwaliła kolejny pakiet ekonomicznych sankcji, które mają dotknąć te dwa państwa. Tym razem ograniczony ma być transport po krajach Europy.

zatrzymali kierowce ze znakiem popierającym Putina
www.freepik.com

Mniej ciężarówek ze Wschodu na europejskich drogach!

Jeśli pakiet sankcji uchwalonych przez Radę Unii Europejskiej wejdzie do dziennika ustaw, wtedy na terenie europejskiej wspólnoty zobaczymy zdecydowanie mniej ciężarówek na białoruskich i rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Nadal będzie można spotkać pojazdy, które przewożą produkty farmaceutyczne, medyczne, spożywcze i te przewożone w celach humanitarnych.

Sankcje odwetowe Rosji zagrożeniem dla polskiej gospodarki

W przypadku sankcji ekonomicznych, które dotykają białoruskich i rosyjskich przewoźników, bardzo możliwe są działania symetryczne ze strony Białorusi, a także Rosji. Jeśli okaże się, że zakazem wjazdu na ich terytorium zostaną między innymi polscy przewoźnicy, będzie to drobny problem dla polskiej gospodarki. Istnieją w kraju firmy, które wcześniej specjalizowały się w transporcie rzeczy na szeroko rozumiany Wschód. Odcięcie ich od rynku zbytu może mieć wpływ na ich dalsze losy w biznesie. Niestety w przypadku wojny ekonomicznej każda z decyzji ma dwa końce.

Źródło: Trans.info.

granica polska Niemcy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News