Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe! Rządowy projekt już w Sejmie

Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe! Rządowy projekt już w Sejmie

Podaj dalej

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało propozycję projektu ustawy, który będzie zobowiązywał kierowców do wpuszczenia przed siebie auta włączającego się do ruchu ze znikającego pasa. Nowy projekt zakłada również ujednolicenie zasad tworzenia tzw. korytarza życia.

Według nowych przepisów jazda na suwak ma odbywać się naprzemiennie tzn. jeden kierowca będzie miał obowiązek wpuszczać przed siebie jeden samochód. Z kolei wówczas, gdy znikają pasy po obu stronach – prowadzący ma wpuścić po jednym aucie z obu stron. Pierwszeństwo miałby ten, który włączałby się do ruchu z prawej strony.

Jeżeli natomiast chodzi o korytarz życia tu kierowcy też będą zobowiązani przepisami. W uproszczeniu – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.


Projekt ustawy ministerstwa infrastruktury został przyjęty przez rząd i trafi teraz do Sejmu. Według autorów, przepisy dotyczące tzw. jazdy na suwak mają wejść w życie po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Natomiast nowe zasady tworzenia przejazdu dla służb ratunkowych będą obowiązywać od listopada 2019 roku.

Driftował BMW po mieście. Nie wiedział, że zanim jedzie policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News