Jakiemu serwisowi zlecić przegląd samochodu z turbosprężarką?

Jakiemu serwisowi zlecić przegląd samochodu z turbosprężarką?

gaszenie samochodu

Podaj dalej

Przegląd i regeneracja dla większości warsztatów samochodowych wydaje się prostym i rutynowym zadaniem. Nie wszyscy mechanicy jednak wiedzą, jak postępować z autem wyposażonym w turbosprężarkę. Także nie każdy właściciel auta wie, że wymaga ona specjalnego traktowania.

Jej serwisowanie warto powierzyć specjalistycznym serwisom. Turbosprężarka może służyć przez bardzo długi czas w samochodzie. O ile zna się podstawowe zasady eksploatacji samochodu wyposażonego w taką część silnika. Główne przykazania są w zasadzie trzy: po odpaleniu samochodu nie należy od razu „piłować” silnika, po dynamicznej jeździe nie gasić od razu auta i regularnie serwisować.

Sam przegląd i wymiana poszczególnych elementów w samochodzie z turbosprężarką wygląda nieco inaczej niż w standardowym pojeździe.

Z wizytą u mechanika – co fachowiec powinien wiedzieć o turbosprężarce

Ponadto turbosprężarka jest urządzeniem wymagającym stosowania się szczególnych zasad w trakcie jej serwisowania.

• regularnej wymiany filtrów i oleju – należy zawsze stosować płyny dobrej klasy i koniecznie trzeba dbać o ich czystość. Turbosprężarka niestety często ulega awarii przez zanieczyszczone filtry paliwa i oleju, a nierzadko także i sam oleju

• utrzymania właściwego poziomu oleju;

• trzeba pamiętać, że przy konserwacji lub przeglądzie nie należy stosować past ani silikonów uszczelniających.

Podczas czynności przeglądowych należy również zwrócić szczególną uwagę na układy mechaniczne takie jak np. kolektor wydechowy i dolotowy, pompę oleju, przewody ssące, zawory (np. EGR) itp. Trzeba sprawdzić, czy nie ma w nich zanieczyszczeń i nieszczelności. Ważnym aspektem jest również wiedza na temat montażu i demontażu podzespołów turbo jak i tych, które mają bezpośredni wpływ na pracę silnika oraz turbosprężarki.

Jaki wybrać warsztat samochodowy?

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej aut z turbodoładowaniem. Dlatego coraz częściej warsztaty samochodowe zaczynają specjalizować się w naprawie, przeglądzie i konserwacji pojazdów je zawierających. Warsztat samochodowy powinien posiadać specjalistyczny sprzęt do diagnostyki, wywarzania, regeneracji turbosprężarek, a przy tym fachową wiedzę na temat tego, jak się obchodzić z takimi urządzeniami podczas ich przeglądu, wymiany czy naprawy. Jednym słowem warto poszukać sprawdzonych serwisów i nie kierować się tylko najtańszą ceną wykonania usługi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News