Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodowe? Lepszy agent czy porównywarka internetowa?

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodowe? Lepszy agent czy porównywarka internetowa?

Podaj dalej

Każdy pojazd wymaga ubezpieczenia komunikacyjnego. To obowiązek. Tylko co zrobić, żeby nie przepłacać? Jak znaleźć polisę atrakcyjną cenowo i o zadowalającym zakresie? Kupować osobno czy w pakiecie? U agenta ubezpieczeniowego czy może korzystając z porównywarek w sieci?

Jak szukać OC przez internet? – porównywarki ubezpieczeń

Najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób na wyszukiwanie ubezpieczeń komunikacyjnych to korzystanie z porównywarek, zwanych także kalkulatorami ubezpieczeń. Ma tę przewagę nad innymi sposobami, że przedstawia wyniki rzeczywiste. Te oferty i ceny, które otrzymasz po wpisaniu danych, są tymi, które rzeczywiście uzyskasz u danego ubezpieczyciela.

Rankingi

Drugi sposób na poszukiwanie ubezpieczenia komunikacyjnego w internecie to korzystanie z rankingów. Przeglądanie tego typu zestawień jest jednocześnie atrakcyjniejsze od korzystania z porównywarek – wszystko zależy od nastawienia użytkownika.

Przewagą rankingów jest to, że są gotowe, zastane. Nie trzeba wpisywać do nich żadnych danych, więc jeśli zależy ci na anonimowości, tu na pewno ją zachowasz. Jednocześnie jest to wada, bo nie poznasz rzeczywistej ceny OC. Osoba, która tworzyła ranking, nie zna przysługujących ci zniżek, więc może podać tylko cenę szacunkową. Ta z kolei może się znacząco różnić od rzeczywistej.

By rankingi mogły być jak najbardziej adekwatne do rzeczywistości, nie przygotowuje się ich dla przeciętnego właściciela samochodu, ale dla konkretnych grup kierowców. Z tego powodu z innego zestawienia skorzysta młody kierowca, z innego współwłaściciel samochodu, z innego osoba szukająca pakietu OC+AC, a z jeszcze innego posiadacz motocykla.

O co pytać znajomych?

Pytanie znajomych o dobrą ofertę OC może przynieść ten sam rezultat, co korzystanie z rankingów, albo wręcz słabszy. Nawet jeśli twój znajomy poleca ci firmę, w której zyskał świetną ofertę i płaci bardzo mało, niekoniecznie taką samą uzyskasz ty. Pamiętaj, że każdy kierowca ma inne zniżki.

Czy to znaczy, że bliskich i znajomych nie warto pytać o nich? Bynajmniej! Zaufani rozmówcy to świetne źródło informacji o ogólnych warunkach dla klienta danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czy przewiduje dodatki, takie jak ochrona zniżek i darmowa Zielona Karta? Czy w razie konieczności uzyskania odszkodowania proces przebiega szybko i sprawnie? Czy kontakt z firmą jest łatwy? To kwestie, których nie wyczytasz w żadnym rankingu ani nie wyliczysz w kalkulatorze.

Agent przeważnie może więcej

„Dobra agent wie, co wpisać w kalkulator, żeby cena wyszła mniejsza” – to w świecie specjalistów w kwestii ubezpieczeń komunikacyjnych stara prawda. Porównywarki mają bardzo ograniczoną liczbę towarzystw i z reguły są to tylko tzw. directy, czyli oferty z ustalone z grubsza, bez dodatkowych zniżek.

Agent ubezpieczeniowy, znając warunki panujące na rynku może poza samym OC, zaoferować korzystne zniżki np. na szyby/NNW/ASS. W takich sytuacjach agent ma przewagę, bo wie gdzie warunki są korzystne i ewentualna likwidacja szkód będzie przy dobrych cenach.

Na rynku mamy około 40 firm. Porównywarka sprawdzi tylko niektóre z online-owym kalkulatorem, a to tylko kilka towarzystw, niekoniecznie tych najtańszych.

Ostatecznie – jeśli ktoś nie ma czasu wychodzić z domu może skorzystać z porównywarek, ale znacznie lepiej znaleźć dobrego agenta posiadającego w swoim portfelu kilkanaście towarzystw, który sam zrobi porównanie ofert.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News