Jak prawidłowo zadbać o koło dwumasowe? Objawy zużycia mogą pojawić się znacznie wcześniej

Jak prawidłowo zadbać o koło dwumasowe? Objawy zużycia mogą pojawić się znacznie wcześniej

kolo dwumasowe silnik

Podaj dalej

Koło dwumasowe to element w samochodzie który powinien przejechać nawet 200 tysięcy kilometrów. Z reguły ta liczba plus minus jest pewnym wyznacznikiem w wielu samochodach. Jeżeli jednak nieumiejętnie jeździmy i popełniamy błędy, może okazać się, że spory wydatek czeka nas już po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów.

Prawidłowe dbanie o koło dwumasowe

Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, aby odpalać samochód ze wciśniętym sprzęgłem. Niektóre samochody same to wymuszają, zwłaszcza te nowsze, ale w tych starszych jest możliwość ominięcia tego. A to bardzo ważne, aby nie sprowadzać na siebie kłopotów. Podobnie zresztą wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o gaszenie silnika.

Nie należy także ruszać z piskiem opon, zmieniać dynamicznie biegów, szybko puszczając przy tym sprzęgło. Taki szaleńczy dość styl jazdy doprowadza do tego, że koło dwumasowe ma znacznie krótsza żywotność. Puszczanie sprzęgła ma być wolne, a zmiana biegów płynna.

Kierowcy muszą pamiętać także o tym, że jazda na zbyt wysokich obrotach to także zużywanie dwumasu. Nie inaczej jest jeżeli ciągniemy bardzo ciężki ładunek, który przekracza zalecaną ilość kilogramów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News