ITD znalazła w dwóch ciężarówkach ciekawy patent. Skończyło się zakazem dalszej jazdy

ITD znalazła w dwóch ciężarówkach ciekawy patent. Skończyło się zakazem dalszej jazdy

AdBlue_25.07_1

Podaj dalej

Emulatory, które symulują prawidłową pracę układu oczyszczania spalin, zamontowano w dwóch pojazdach skontrolowanych przez ITD. Inspektorzy mieli też poważne zastrzeżenia do stanu technicznego. Konieczne były zakazy jazdy.

Ciężarówki skontrolowano na obwodnicy Opola w czwartek 25 lipca. Były to rutynowe działania opolskich inspektorów ITD. Emulatory AdBlue są najczęściej stosowaną formą ingerencji w układ oczyszczania spalin (SCR). Symulują prawidłowość działania tego układu. W rzeczywistości ciężarówki z zamontowanymi emulatorami zanieczyszczają środowisko. Zamontowany emulator AdBlue powoduje, że system SCR nie spełnia swojej roli, jaką jest oczyszczanie spalin.

Pojazdy, w których opolska ITD wykryła emulatory, były też w złym stanie technicznym. Inspektorzy odnotowali pękniętą tarczę hamulcową i wycieki płynów eksploatacyjnych. Ciężarówki zostały wycofane z ruchu – inspektorzy wydali zakazy jazdy. Funkcjonariusze nakazali także demontaż emulatorów, a wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem toczą się postępowania zagrożone karami finansowymi.

Źródło: GITD

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News