ITD zatrzymało Ukraińca w polskiej ciężarówce. Właściciel firmy twierdził, że pojazd nie jest jego i nie zna kierowcy

ITD zatrzymało Ukraińca w polskiej ciężarówce. Właściciel firmy twierdził, że pojazd nie jest jego i nie zna kierowcy

Maka_08.10.2019_Nr1

Podaj dalej

Inspektorzy ITD zatrzymali Polską ciężarówkę, którą prowadził obywatel Ukrainy. Okazało się, że jeździł bez karty zalogowanej w tachografie i świadectwa kierowcy. Ponadto właściciel zestawu stwierdził, że nie zna szofera, a ciężarówka nie należy do niego.

We wtorek (8 października) inspektorzy ITD z Olsztyna zatrzymali do kontroli drogowej ciężarówkę należącą do polskiej firmy transportowej, którą ukraiński kierowca wykonywał przewóz ponad 20 ton mąki. Szofer okazał ukraińskie prawo jazdy, wypis z licencji transportowej i dokument przewozowy. Analiza danych z tachografu cyfrowego wykazała, że mężczyzna od kilkunastu dni jeździł bez zalogowanej karty w urządzeniu rejestrującym. W związku z nieokazaniem świadectwa kierowcy wezwano funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na miejsce kontroli ITD przybył też kierownik zajmujący się transportem w przedsiębiorstwie, którego wypis z licencji okazano inspektorom do kontroli drogowej. W trakcie rozmowy z inspektorami oznajmił, że nie zna kierującego pojazdem, a ciężarówka z ładunkiem nie jest własnością firmy. Mimo tego przekazał ukraińskiemu kierowcy 2 tysiące złotych na opłacenie mandatu gotówkowego za ujawnione naruszenie.

Słowa kierownika transportu nie były zbyt wiarygodne, ponieważ z dokumentów zabezpieczonych w trakcie kontroli ITD wynikało, że ładunek jedzie do siedziby przewoźnika, na którego wydano wypis z licencji transportowej. Sam pojazd również jest zarejestrowany w bazie CEPIK na tego samego przewoźnika.

Wobec przedsiębiorcy toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wyjaśnienia opisywanej sytuacji i nałożenia kary pieniężnej za ujawnione naruszenie. Ukraińskiego kierowcę zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej do dalszych czynności. Wyjaśnią m.in. legalność jego zatrudnienia w Polsce.

Właściciel tego Iveco Daily ma niezapłacone 1138 mandaty! Dług? 2,5 mln złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News