ITD ważyło... wojskowe czołgi T-72

ITD ważyło... wojskowe czołgi T-72

czolg itd transport

Podaj dalej

Funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli dwie lawety przewożące czołgi bojowe T-72 uznając, iż transporty mogą przekraczać dopuszczalną masę 40 ton. Obydwa pojazdy zatrzymano w wyniku nocnych działań prowadzonych po północy we wtorek 3 grudnia.

Pierwszy transport, który został zatrzymany w Piotrkowie Trybunalskim ważył z ładunkiem 73,60 tony. Pojazd był zatem przeciążony o 33,60 tony tj. 84% w stosunku do normy wynoszącej 40 ton. W dodatku laweta była za długa o 5,18 metra tj. 31,40% w stosunku do normy wynoszącej 16,5 metra i za szeroka o 0,98 metra tj. 38,60% w stosunku do normy wynoszącej 2,55 metra.

Z kolei drugi transport ważył z ładunkiem nieco mniej, bo ”tylko”  61,10 tony. W tym przypadku samochód był zatem przeciążony o 21,10 tony. Przekroczenie dopuszczalnej szerokości pojazdu z ładunkiem wyniosło podobnie jak w pierwszym przypadku. Natomiast długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami, ponieważ laweta była krótsza.

Za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia łącznie po 25 tys. zł kary na każdego z nich. Obydwie ciężarówki z czołgami zostały usunięte na parking strzeżony, gdzie będą oczekiwać na odpowiednie zezwolenia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News