ITD walczy z szarą strefą w przewozie osób, czyli z nielegalną konkurencją taksówek

ITD walczy z szarą strefą w przewozie osób, czyli z nielegalną konkurencją taksówek

Uber

Podaj dalej

ITD zatrzymało dwóch kierowców wykonujących zarobkowy przewóz osób samochodami osobowymi niezgodnie z prawem. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi.

W piątek (23 sierpnia) patrol wielkopolskiej ITD wezwali policjanci, którzy w pobliżu dworca kolejowego w Poznaniu zatrzymali samochód z pasażerem. Jak się okazało, kierowca świadczył zarobkowy przewóz osób za pośrednictwem usługi zamawianej poprzez aplikację zainstalowaną w telefonie komórkowym.

W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał, że wykonywał już od tygodnia zarobkowe przewozy osób na rzecz przedsiębiorcy z Poznania. Kierowca nie miał przy sobie wypisu z licencji uprawniającej do wykonywania zarobkowego przewozu osób, ale po chwili dostarczył ją przedstawiciel firmy.

Okazało się również, że mężczyzna wykonywał przewóz okazjonalny pojazdem osobowym bez zawartej umowy w formie pisemnej. Oprócz tego kierowca nie posiadał orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Podobna sytuacja miała miejsce w Krakowie w środę (21 sierpnia). Inspektorzy ITD wspólnie z policjantami prowadzili kontrole, których celem była ochrona rynku transportowego w sektorze przewozu osób. Zatrzymali oni samochód osobowy, którym kierowca wykonywał również niezgodnie z prawem usługę zarobkowego przewozu osób za pośrednictwem aplikacji.

Za stwierdzone naruszenia obaj kierowcy zostali ukarani mandatami. Natomiast wobec przedsiębiorców wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News