ITD urządziło akcję ważenia pojazdów. Posypały się mandaty

ITD urządziło akcję ważenia pojazdów. Posypały się mandaty

ITD urządziło akcję ważenia pojazdów. Posypały się mandaty

Podaj dalej

Inspektorzy ITD urządzili akcję ważenia pojazdów w okolicach Warszawy. Oberwało się zarówno kierowcom samochodów ciężarowych, jak i busów.

W poniedziałek rano (20 stycznia) w Sękocinie inspektorzy ITD zatrzymywali na krajowej „siódemce” samochody ciężarowe i dostawcze, a następnie sprawdzali ich wagę. W trakcie działań zatrzymano 12 przeładowanych pojazdów.

Na wagę skierowano m.in. dwie ciężarówki przewożące deski. Pierwsza z nich ważyła 28,1 tony zamiast dopuszczalnych 26 ton. Taki tonaż spowodował także przekroczenie dozwolonego nacisku podwójnej osi napędowej na drogę o 2,9 tony. Za stwierdzone nieprawidłowości przewoźnikowi grozi teraz 2000 zł kary. Druga ciężarówka ważyła z deskami 15,8 tony zamiast dopuszczalnych 12 ton. W tym przypadku kierującego ukarano 500-złotowym mandatem.

O niespełna tonę za dużo ważyły także dwie ciężarówki przewożące materiały budowlane. Nadmiar ładunku nie był duży, ale inspektorzy w obu przypadkach stwierdzili znacznie poważniejsze naruszenia przepisów transportowych. Kierowca auta z bloczkami betonowymi nie miał szkolenia okresowego oraz ważnych badań lekarskich i psychologicznych. Nie posiadał przy sobie również wykresówek z poprzednich dni i dokumentu przewozowego.

Przewoźnikowi grożą kary w łącznej wysokości 2500 zł. Wobec kierowcy inspektorzy skierowali do sądu wniosek o ukaranie. Na wagę ITD trafiła również wywrotka bez plandeki, którą przewożono o niespełna tonę za dużo tzw. suchego betonu. Ciężarówka miała uszkodzone zawieszenie, a tachograf nie został poddany w terminie okresowej legalizacji.

W tym przypadku przewoźnikowi grożą kary w łącznej wysokości 1500 zł. Kierowca został ukarany 150-złotowym mandatem za niezabezpieczenie ładunku sypkiego plandeką. Inspektorzy zatrzymali także dowód rejestracyjny niesprawnego pojazdu.

Wśród ośmiu przeładowanych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony niechlubny rekordzista ważył aż 8,5 tony. Auto przewoziło jabłka. Kierowcy wszystkich busów z nadmiarem ładunku zostali ukarani mandatami.

Wszystkie za ciężkie pojazdy wycofano z ruchu do momentu przeładowania nadmiaru towarów na inne samochody.

Źródło: GITD

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News