ITD rozgryzła nowe "niewykrywalne" wyłączniki tachografów

ITD rozgryzła nowe "niewykrywalne" wyłączniki tachografów

Tacho_16.08.2019_Nr1

Podaj dalej

ITD wykryła dwa przypadki stosowania zaawansowanych technologicznie manipulacji w tachografach. Pierwsi w Polsce ujawnili zmianę oprogramowania w tachografach producenta, u którego dotychczas nie wykryto tego rodzaju niedozwolonych zmian.

Ciężarówki należące do polskich przewoźników zatrzymano do kontroli na odcinku ekspresowej „siódemki” w miejscowości Występa (powiat skarżyski) w środę (14 sierpnia).

W trakcie analizy danych cyfrowych z tachografów i kart kierowców inspektorzy zaczęli podejrzewać, że w pojazdach mogą znajdować się urządzenia służące do fałszowania rzeczywistego czasu pracy kierowców. Aby to potwierdzić użyli nowoczesnych urządzeń diagnostycznych do kontroli tachografów.

W obu ciężarówkach wykryto nieprawidłowości. Pojazdy skierowane do autoryzowanego serwisu tachografów, gdzie wymontowano zmanipulowane tachografy. Urządzenia rejestrujące zatrzymano jako dowody w sprawie. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na miejsce wezwano patrol policjanci.

Wobec kierowców ciężarówek skierowano wnioski do sądów o ukaranie. Natomiast wobec przedsiębiorców toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Inspektorzy złożyli także zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Źródło: GITD

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News