ITD przeprowadziło wzmożone nocne kontrole na A1. Rekordzista popełnił 45 naruszeń na kwotę 64 tys. zł

ITD przeprowadziło wzmożone nocne kontrole na A1. Rekordzista popełnił 45 naruszeń na kwotę 64 tys. zł

Manipulacje_05.10.2019_Nr1

Podaj dalej

Sześć przypadków manipulacji czasem pracy kierowców ujawnili kujawsko-pomorscy inspektorzy ITD podczas nocnej akcji na autostradzie A1. Kierowców ukarano mandatami, a przewoźnikom grożą wysokie kary pieniężne.

W nocy z piątku na sobotę (4-5 października) inspektorzy ITD z Bydgoszczy przeprowadzili wzmożone kontrole ciężarówek i autokarów na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1 koło Torunia. Działania miały na celu przede wszystkim wykrycie manipulacji i ingerencji w prawidłową pracę tachografów.

W trakcie nocnych kontroli inspektorzy ITD ujawnili 6 przypadków fałszowania zapisów urządzeń rejestrujących aktywności kierowców. W tym celu szoferzy nie logowali swojej karty do tachografu podczas jazdy lub bezprawnie używali kart należących do innych kierowców. Niektórzy zakłócali prawidłową pracę tachografu przykładając magnes do impulsatora skrzyni biegów. We wszystkich tych przypadkach tachograf rejestrował odpoczynek kierowcy i postój pojazdu zamiast faktycznej jazdy. Dzięki temu kierowcy przekraczali normy prowadzenia pojazdów oraz nie odbierali wymaganych przerw i odpoczynków, stwarzając tym samym zagrożenie w ruchu drogowym.

ITD zabezpieczało dowody w sprawie tragicznej śmierci 7-latki

W jednym przypadku ukraiński kierowca, zatrudniony u polskiego przewoźnika drogowego, w kontrolowanym okresie 28 dni prowadził ciężarówkę codziennie i w każdym z tych dni nie rejestrował części swojego czasu pracy. Szofer starał się ukryć naruszenia jeżdżąc bez karty zalogowanej w tachografie. W efekcie przekraczał znacznie dopuszczalne normy prowadzenia pojazdu, nie odbierał wymaganych przepisami przerw oraz odpoczynków dziennych i tygodniowych. Kontrolerzy ujawnili, że popełnił on w sumie 45 naruszeń norm czasu pracy na kwotę ponad 64 tysięcy złotych.

Z kolei kierowca i jednocześnie szef firmy transportowej wykonywał przewóz okazjonalny autokarem pełnym pasażerów, rejestrując aktywności na karcie swojego pracownika.

W każdym z sześciu ujawnionych przypadków manipulacji czasem pracy kierowcy zostali ukarani mandatami za popełnione naruszenia. Znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe grożą przewoźnikom, wobec których toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar. Ponadto inspektorzy ITD zatrzymali karty cyfrowe, którymi bezprawnie posługiwali się kontrolowani kierowcy i przedsiębiorcy.

Rozpędzony samochód potrąca staruszka, który dreptał na czerwonym. Dochodzi do dachowania

Źródło: GITD

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News