ITD kontrolowało autobusy wożące dzieci do szkoły. Wyniki zatrważają!

ITD kontrolowało autobusy wożące dzieci do szkoły. Wyniki zatrważają!

autobus_19.09._1

Podaj dalej

Zardzewiały, z pęknięciami i z dziurawą podłogą. Taki był stan techniczny autobusu szkolnego, skontrolowanego przez świętokrzyską ITD. Sprawdzany z kolei przez dolnośląską Inspekcję pojazd, miał niesprawny układ hamulcowy.

Trwa akcja Inspekcji Transportu Drogowego ‘Bezpieczna droga do szkoły”. W całym kraju inspektorzy sprawdzają autobusy, którymi dowożone są dzieci na zajęcia lekcyjne. Wyniki niektórych kontroli są fatalne. W bardzo złym stanie technicznym był pojazd skontrolowany przez świętokrzyską ITD w środę 18 września.

Autobus przewoził dzieci do szkoły podstawowej w Lipniku. Pojazd ten nie powinien w ogóle znaleźć się na drodze. Autokar miał skorodowaną ramę i zardzewiałe poszycie. Ponadto, jak się okazało miał popękane słupki pomiędzy szybami oraz drzwi przednie oraz tylne. Pokrywy schowków niebezpiecznie odstawały od nadwozia, a w podłodze pojazdu stwierdzono liczne dziury. Niektórych siedzeń nawet nie przymocowano. W tylnej części pojazdu oberwana była podsufitka, a płyta laminowana tworząca sufit wisiała, odsłaniając kratownicę dachu. Z silnika wyciekały płyny eksploatacyjne. W pojeździe przekroczono również normy zadymienia. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy. Wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowanie administracyjne za dopuszczenie pojazdu do ruchu w bardzo złym stanie technicznym.

Także dolnośląscy inspektorzy wycofali z ruchu autobus szkolny, skontrolowany przy wschodniej obwodnicy Wrocławia. Pojazd, którym dzieci dojeżdżały na zajęcia do Świętej Katarzyny miał niebezpieczne wady w układzie hamulcowym – stwierdzono zbyt dużą różnicę sił hamowania hamulca roboczego na pierwszej osi (40%) oraz na drugiej osi (33%). Brakowało też wymaganego podczas kontroli wypisu z licencji.

Ponadto w toku kontroli stwierdzono brak wymaganego dokumentu (wypisu z licencji). Kierowcę autokaru ukarano mandatem. Wobec przewoźnika i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie wszczęto postępowanie administracyjne. Dowód niesprawnego pojazdu zatrzymano a przewoźnik zobowiązany do usunięcie usterki.

ITD powstrzymało przed dalszą jazdą ponad 100 tonowy transport!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News