Zwrot za paliwo - nawet 10 zł za każdy przejechany kilometr! Kto może ubiegać się o ulgę?

Zwrot za paliwo - nawet 10 zł za każdy przejechany kilometr! Kto może ubiegać się o ulgę?

paliwo-za-468-zl-za-litr-akcja-specjalna

Podaj dalej

Zwrot pieniędzy za paliwo to żadna nowość. Tego typu ulgi funkcjonują w większości państw, nawet w Polsce. Kierowcy w czasach, gdy benzyna i Diesel są horrendalnie drogie, korzystają jednak z tego typu świadczeń dużo chętniej. A ci kierowcy mogą odebrać nawet 10 zł za każdy przejechany kilometr! 

Hojny zwrot za paliwo

diesel benzyna ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – shangarey

Od 1 czerwca Niemcy staną się prawdziwym rajem paliwowym. Wtedy wejdzie bowiem w życie obniżony podatek na paliwo, dzięki czemu benzyna i Diesel będą kosztować praktycznie tyle samo, co w Polsce. W związku z wprowadzeniem tańszego paliwa u naszych zachodnich sąsiadów, naszą uwagę zwrócił jednak pewien ważny szczegół. 

Jak podaje portal Car Up, Niemcy od 1 czerwca będą tankować swoje samochody znacznie taniej. Ale już dziś mogą – i korzystają – z dodatku na paliwo za dojazdy do pracy. Te kilometry są rozliczane naprawdę hojnie, bowiem rząd zwraca kierowcom aż 10 zł za każdy przejechany kilometr. Jeśli więc pracujesz 20 kilometrów od domu i robisz codziennie 40 kilometrów „służbowo”, możesz liczyć nawet na 400 zł zwrotu. Brzmi absurdalnie, prawda?

To nie jedyne wsparcie, jakiego rząd niemiecki udziela swoim obywatelom. Oprócz tego pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na comiesięczną dotację w wysokości 1200 zł w związku z droższymi kosztami podróży. Z kolei podstawowa ulga została zwiększona do nieco ponad 2000 zł. 

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa
fot. freepik.com – federcap

Jak to działa w Polsce?

W Polsce również możemy rozliczać kilometry, jakie pokonujemy na dojazdy do pracy. Zwrot kosztów nie będzie nawet w połowie tak imponujący, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Ale to wciąż pieniądze, które mogą podreperować nasz domowy budżet. 

Jeśli zakład pracy znajduje się w innym mieście, niż nasz adres zamieszkania, Polacy mogą liczyć nawet na 300 zł odliczenia od podatku. Jeśli pracujemy w tym samym mieście, kwota ta jest niewiele mniejsza, bo 250 zł. Szczegóły dotyczące rozliczeń podatku znajdziecie tutaj. 

Warto się z tym zapoznać, bowiem rocznie możemy odliczyć od 3000 do 3600 zł za paliwo spalane na dojazdy do pracy. To oznacza już dość pokaźny zwrot. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News