Zapomniał wymienić olej silnikowy, zrobił to po 60 tys. kilometrów. To przestroga dla wszystkich kierowców [WIDEO]

Zapomniał wymienić olej silnikowy, zrobił to po 60 tys. kilometrów. To przestroga dla wszystkich kierowców [WIDEO]

nowy-olej-silnikowy-2

Podaj dalej

Olej silnikowy należy wymieniać w samochodzie maksymalnie co 20 tysięcy kilometrów, choć wielu producentów zaleca wykonanie takiej operacji nawet co 30 tysięcy. Ale przejechać 60 tysięcy kilometrów na jednym oleju to całkowita ignorancja. Mechanik dokonujący wymiany oleju nie wierząc własnym oczom nagrał film pokazujący w jakim stanie był ważny płyn w misce olejowej. 

Olej silnikowy na 60 tys. km – nie róbcie tego w domu!

nowy-olej-silnikowy-2
fot. freepik

To doskonale zrozumiałe, że dla większości kierowców obsługa samochodu jest jak czarna magia. Nie każdy z nas jest mechanikiem i nie każdy z nas musi wiedzieć, co i jak często należy trzeba przy samochodzie zrobić. Ale olej silnikowy to absolutna podstawa właściwego funkcjonowania naszego samochodu. 

O regularnych wymianach oleju silnikowego mówi się dziś bardzo często. Wynika to m. in. z faktu, że nowoczesne samochody są bardzo wrażliwe na pracę na zbyt starym czy zużytym oleju. Jakim cudem ktoś zrobił zatem 60 000 km bez jego wymiany?

Kilkuletni Seat Leon 1.8 TSI ma bardzo nowoczesną elektronikę. Pozwala ona pilnować wszelkiego rodzaju interwałów serwisowych. Trzeba więc być absolutnym ignorantem, aby nie wymienić oleju dłużej niż kilka dni czy kilkaset kilometrów po wskazaniu komputera pokładowego. 

Mechanik miał problem z opróżnieniem miski olejowej

Ktoś przyjechał takim Seatem na wymianę oleju po 60 000 kilometrów. Nic dziwnego, że kiedy mechanik wyciągnął korek spustowy, nie zobaczył tradycyjnego strumienia zużytego oleju. Ale raczej powolne przesuwanie się czarnej materii, która rozciągała się trochę szybciej niż gorący asfalt. 

Aż trudno uwierzyć, że silnik z takim olejem się nie zatarł. Taki olej stopniowo traci właściwości smarne do tego stopnia, że w pewnym momencie praktycznie przestał się samoczynnie poruszać. Smutno jest patrzeć, jak mechanik próbuje wyskrobać jego resztki śrubokrętem… Nie wiemy, gdzie swoją głowę zostawił właściciel tego samochodu, ani jak wiele razy usiał ignorować „prośby” jego samochodu o nowy olej silnikowy. 

Zobaczcie sami, jak wyglądał ten olej, ale jeśli macie odrobinę empatii dla samochodów, będzie to dla was bolesne doświadczenie. To uosobienie koszmaru miłośnika samochodów. Potraktujmy to jednak głównie jako przestrogę, że należy odpowiednio dbać o silnik swojego samochodu. W przeciwnym razie może zakończyć się to naprawdę źle. 

 

@cundo110 60k km on oil 🤮🤮 #fy #worklife #work #mechanic #cars #fypシ #foryoupage ♬ som original – racasdecaes89

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News