Kiedy wymienić opony na letnie? Jeśli zrobisz to za szybko, dostaniesz nawet 3000 zł mandatu!

Kiedy wymienić opony na letnie? Jeśli zrobisz to za szybko, dostaniesz nawet 3000 zł mandatu!

Kiedy wymienić opony na letnie? Jeśli zrobisz to za szybko, dostaniesz nawet 3000 zł mandatu!

Podaj dalej

Kierowcy już wkrótce masowo ruszą wymieniać opony na letnie, jednak przed zrobieniem tej czynności warto przypomnieć sobie niektóre przepisy. Bardzo duża grupa kierowców, jeśli wymieni opony za wcześnie, narazi się na wysoki mandat, a nawet utratę dowodu rejestracyjnego i możliwości dalszej jazdy. Jeśli wymieniasz opony na letnie, wstrzymaj się przynajmniej do początku kwietnia. 

Kiedy wymienić opony na letnie?

opony opona letnie zimowe przyczepność ślisko nawierzchnia droga
fot. freepik

Wielu kierowców w naszym kraju już wyczuwa pierwsza oznaki wiosny i marzy o tym, aby na swoje ulubione felgi założyć opony letnie. Nie wszyscy mogą jednak zrobić to „przedwcześnie”, choć w Polsce wciąż nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon. Mimo to, również polska policja może nałożyć mandat za niewłaściwe opony założone na samochodzie. Kiedy zatem najlepiej wymienić opony na letnie? 

W wielu europejskich krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe – jeśli zatem planujesz w najbliższym czasie zagraniczne podróże, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w naszych sąsiednich krajach. 

Wielu polskich kierowców często jeździ do Czech, gdzie obowiązują opony zimowe do 31 marca – jeśli warunki na to wskazują. Podobnie sytuacja wygląda w Niemczech, gdzie policja zaleca używanie zimowych opon między listopadem a kwietniem. Opony zimowe u naszych zachodnich sąsiadów należy je stosować na czterech kołach, kiedy występują: lód, gołoledź, śnieg czy błoto pośniegowe.

Jeśli zrobisz to za wcześnie, dostaniesz wysoki mandat

opony letnie zimowe wymiana zmiana opon kiedy wymienić
fot. freepik

Inaczej sytuacja wygląda na przykład w Austrii. Tam obowiązek jazdy na oponach zimowych istnieje do 15 kwietnia włącznie – bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Takie same przepisy istnieją we Włoszech, choć nie w całym kraju. W poszczególnych regionach okres ten może nawet zostać wydłużony, jeśli będą panowały ku temu warunki. 

Jeśli będziecie przejeżdżać przez Słowenię, do 15 marca musicie mieć założone opony zimowe. Co ciekawe, jeśli wybieracie się na cieplejszy weekend do Chorwacji, musicie mieć letnie ogumienie przynajmniej do 15 kwietnia. 

Krajów takich jak Polska, gdzie nie ma obowiązku wymiany opon, jest w Europie co raz mniej. O to, jakie ogumienie mamy założone na samochodzie, przynajmniej w świetle prawa, nie musimy się martwić tylko w 12 krajach. Wśród nich znajdziemy Ukrainę, Węgry, Macedonię, czy Grecję i Albanię. 

Mandat również w Polsce!

Jak wskazuje artykuł 97 Kodeksu wykroczeń, policja podczas kontroli drogowej może nałożyć na kierowcę mandat:

Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany

Dlatego też nawet jeśli nie wybieramy się zagranicę, lepiej nie spieszyć się z wymianą opon na letnie. Nawet w kwietniu mogą pojawić się jeszcze okresowe opady śniegu. Pomijając już bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego, nie narażajmy się na wysoki mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News