PILNE: Paliwo jest za drogie nawet dla stacji benzynowych! Grozi nam jego całkowity brak przy dystrybutorach?

PILNE: Paliwo jest za drogie nawet dla stacji benzynowych! Grozi nam jego całkowity brak przy dystrybutorach?

paliwo-benzyna-diesel-braki-na-stacjach

Podaj dalej

Zdecydowana większość z nas jest tylko postronnymi obserwatorami, którzy za paliwo muszą płacić w ostatnich miesiącach horrendalne kwoty. Zbieg wielu czynników wpływa na ceny przy dystrybutorach, a kierowcy nie mogą z tym nic zrobić. W przypadku tego właściciela stacji benzynowej było nieco inaczej. 

Paliwo za drogie nawet dla stacji

benzyna paliwo cena
fot. freepik

Mężczyzna postanowił zaprzestać swojego biznesu, który prowadzi od 1973 roku. Jego zdaniem paliwo jest za drogie i przestanie je kupować, obwiniając o całą sytuację koncerny naftowe. 

Reynold Gladu z Massachusetts wie, że jeśli nie będzie kupował benzyny, będzie oznaczało to koniec jego stacji benzynowej. Zdecydował jednak, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby nie brać w tym udziału. Kiedy paliwo osiągnęło 4,75 dolarów za galon, powiedział swojemu dostawcy, że nie kupi paliwa, dopóki ceny nie spadną. 

– Nie chcę już być tego częścią – powiedział dla Daily Hampshire Gazette. To największe oszustwo, jakie kiedykolwiek przytrafiło się ludziom w moim życiu. Mając do czynienia z naszą stacją, nikt nie zastanawia się nad polityką cenową. Służyłem temu produktowi, ale teraz odmawiam, ponieważ koncerny stają się coraz bogatsze. 

Będzie więcej takich sytuacji?

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Rzecznik firmy ExxonMobil, który dostarcza paliwo mężczyźnie, ma zupełne inne zdanie na ten temat. – Na ceny przy dystrybutorze mają wpływ ceny ropy naftowej, ceny hurtowe produktów. Te zmieniają się w zależności od czynników popytu i podaży. Chodzi o warunki ekonomiczne, czynniki sezonowe, produkcję paliwa, poziom zapasów, przechowywanie czy koszt transportu. 

Warto również zauważyć, że Gladu nie współpracuje z Exxon bezpośrednio, ale za pośrednictwem zewn. dostawcy hurtowego. Ponadto, choć nie sprzedaje paliwa, jego stacja kontynuuje drugą działalność. Wśród nich znajdziemy chociażby wymianę oleju, hamulców, czy opon. Od czasu do czasu mężczyzna handluje też używanymi samochodami, więc dla małych firm istnieją alternatywne źródła dochodów. 

Pomimo tej dzielnej postawy, wydaje się mało prawdopodobne, aby to przyniosło jakikolwiek skutek. W ubiegłym roku ExxonMobil zanotował ponad 23 miliardy zysków. To nie uwzględnia nawet całkowitych przychodów z ropy. Decyzja Radu może jednak zainspirować innych właścicieli stacji benzynowych do zrobienia czegoś podobnego. 

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News