Dziwny ruch Tesli i Elona Muska. Elektryczny gigant faworyzuje silniki typu Diesel? 

Dziwny ruch Tesli i Elona Muska. Elektryczny gigant faworyzuje silniki typu Diesel? 

Podaj dalej

Cały świat stanął przed elektryczną rewolucją, a widmo przesiadki z samochodów benzynowych czy typu Diesel na elektromobilność staje się coraz bardziej realne. W ten sposób jednak producenci samochodów nie zachęcą nas do zakupu samochodu bezemisyjnego. Elon Musk i jego Tesla właśnie wykonali dziwny ruch na europejskim rynku. 

Diesel cały czas dużo tańszy

audi-diesel-v6-tdi

Rządy wielu państw wprowadzają udogodnienia i dofinansowania dla kierowców, którzy zdecydują się porzucić Diesel na rzecz elektryków. A co robi Elon Musk? Podwyższa ceny swoich samochodów w całej Europie… 

Wzrosty cen są dość znaczące, zwłaszcza na takich rynkach jak Niemcy, gdzie podstawowy Model S kosztuje teraz 81 990 euro (367 tys. zł). Przed podwyżką cena detaliczna wynosiła 76 990 euro (344 tys. zł), więc łatwo policzyć, że cena wzrosła aż o 22 tysiące złotych. To bardzo dużo, niezależnie od tego skąd pochodzisz, czy ile zarabiasz. Podobne różnice istnieją też we Francji, czy Wielkiej Brytanii. 

Elon Musk sprzeda 500 Tesla Semi do PGE

Należy spojrzeć na całą akcję Elona Muska z perspektywy. Tesla Model S w Stanach Zjednoczonych wyceniany jest na 67 920 dolarów (255 tys. zł). Czyli o prawie 100 tys. złotych mniej niż w Niemczech!

Tesla droższa w całej Europie

Podwyżka cen w innych krajach europejskich nie jest tak drastyczna, jak w Niemczech, ale wciąż da o sobie znać klientom. Model S w Hiszpanii kosztuje na przykład o 2000 euro (9 tys. zł) więcej, niż wcześniej. Jak informuje portal Electrek, podwyżki dotyczą pojazdów Tesla Model S i Model X, które zostaną dostarczone w marcu 2021 roku. 

tesla kradzież model 3

Taki ruch Elona Muska może być związany z plotkami mówiącymi o tym, że Tesla planuje odświeżenie obu tych pojazdów elektrycznych. To może nastąpić po przyszłorocznym debiucie Modelu S Plaid, wyposażonego w nowy strukturalny zestaw akumulatorów. Model S i Model X w przyszłym roku mogą otrzymać też odświeżenie wnętrza. 

Jak zauważa portal Carscoops, podwyżki cen w europejskich konfiguratorach nie dotyczą tylko Modelu S i X, ale także najtańszego Modelu 3. Ten jednak jest droższy „tylko” o około 500-1000 euro (2200 – 4500 zł).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News