Paliwo w Polsce jest wciąż zbyt tanie! Kierowcy przepłacają "na własne życzenie" - jak nie dać się złapać?

Paliwo w Polsce jest wciąż zbyt tanie! Kierowcy przepłacają "na własne życzenie" - jak nie dać się złapać?

dodatek-na-paliwo

Podaj dalej

Paliwo w Polsce kosztuje około 6,50 zł/litr benzyny, podczas gdy Diesel jest o prawie złotówkę droższy. To historycznie wysokie ceny, ale jak pokazuje praktyka, paliwo wciąż jest zbyt tanie. Mimo ogromnej drożyzny na stacjach benzynowych, kierowcy nie wyciągają żadnych wniosków. 

Paliwo w Polsce jest zbyt tanie?

Na początku lutego rząd wprowadził obniżkę VAT z 22 na 7% – to poprawiło sytuację na stacjach benzynowych, ale tylko na chwilę. Niedługo potem wybuchła wojna w Ukrainie, a to przyczyniło się do gwałtownych i niespotykanych wcześniej wzrostów cen. Paliwo kosztuje teraz najwięcej w historii, ale jak pokazuje praktyka, niewiele to zmienia. 

Do tego wszystkiego na początku roku wszedł w życie nowy taryfikator. Mandaty za przekroczenie prędkości w naszym kraju również podrożały, ale… Kierowcy zdają się niewiele z tego robić. Czy paliwo jest zatem w naszym kraju wciąż zbyt tanie?

Jeszcze kilka miesięcy temu przejechanie 100 kilometrów zwykłą benzyną czy Dieslem oznaczało koszt około 30-35 złotych. Obecnie nawet najbardziej oszczędny samochód będzie wiązał się z wydatkiem rzędu 50 złotych +. Można by pomyśleć, że drogie paliwo i wysokie mandaty sprawią, że kierowcy w Polsce zaczną jeździć wolniej, prawda?

Do tego jeszcze mandat…

Nic z tych rzeczy. Jeżdżąc ostatnio swoim samochodem staram się przestrzegać przepisów. Wolniejsza jazda oznacza brak możliwości złapania mandatu, a przy tym spalanie w samochodzie spokojnie można obniżyć o 1-2 l/100 kilometrów i to bez żadnego problemu. Okazuje się jednak, że większość kierowców ma to totalnie w nosie. 

Jeżdżąc sobie spokojnie obserwuję wielu kierowców, którzy wciąż pędzą na złamanie karku, jakby jutra miało nie być. Czy oni nie wiedzą, że szybka jazda powoduje dużo większe spalanie? A może paliwo w Polsce jest wciąż zbyt tanie?

Szybka jazda nie popłaca

Nie zrozumcie mnie źle – nie jestem żadnym eko świrem i też lubię szybko jeździć. Ale czasami po prostu nie warto. Pocąc się i denerwując, a przy tym spalając ogromne ilości paliwa, zaoszczędzimy dosłownie kilka minut na dotarcie do celu. Sprawdźcie sami – na trasie po mieście, gdzie mamy do zrobienia 20-30 kilometrów, jadąc zgodnie z przepisami dojedziemy na miejsce zaledwie kilka minut później. 

A przy tym nie ryzykujemy mandatu i oszczędzamy paliwo w baku. Nie mówiąc już o tym, że nie goniąc się po drogach nie powodujemy zbędnego niebezpieczeństwa i nie denerwujemy się na innych kierowców. Polecam! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News