PILNE: Volvo zmienia nazwę! To będzie historyczna transformacja - nowa nazwa nie do poznania [ZDJĘCIA]

PILNE: Volvo zmienia nazwę! To będzie historyczna transformacja - nowa nazwa nie do poznania [ZDJĘCIA]

volvo diesel elektryk

Podaj dalej

Samochody z nadwoziem typu sedan lub kombi powoli odchodzą do lamusa. Nie dalej jak wczoraj Volkswagen poinformował o śmierci Passata w sedanie, a coraz więcej producentów ostrzy sobie zęby na SUV-y. Wygląda na to, że jeśli w przyszłości będziesz chciał kupić tradycyjnego sedana lub kombi, będziesz musiał wybierać w ofercie… jednego producenta. Volvo razem z odświeżoną gamą sedanów i kombi planuje także ich nowe nazwy. 

Historyczna zmiana nazewnictwa

2021-volvo-s90

Odchodzący dyrektor generalny Volvo, Hakan Samuelsson, powiedział niemal rok temu, że jego firma również pozbędzie się niektórych modeli z serii S i V, aby skierować swoje wysiłki na SUV-y. Mówił wówczas, że ponad 75% sprzedaży reprezentują modele z logo XC. Prawie rok później główny szef porozmawiał z brytyjskimi dziennikarzami o przyszłości sedana i kombi. 

Marka należąca do Geely nie zrezygnuje z sedanów i SUV-ów, mimo iż XC60 było dużo bardziej popularne niż S60/V60 czy S90/V90 w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. Modele sedana i kombi nowej generacji pojawią się jednak na rynku i będą jeszcze bardziej atrakcyjne. – Otrzymają niższą i bardziej smukłą sylwetkę. Te niskie samochody będą dodatkiem do naszych wysoko osadzonych SUV-ów. 

2021-volvo-s90

Samuelsson dodał, że następcy dzisiejszych sedanów i kombi będą trochę „mniej kwadratowi”, aby poprawić współczynnik oporu powietrza, a tym samym zwiększyć wydajność. Podobną drogą idzie Mercedes, którego najnowsza koncepcja Vision EQXX ma imponująco niski współczynnik Cd wynoszący 0,17. Ustępujący dyrektor generalny posunął się nawet do stwierdzenia, że modele S i V będą miały sylwetkę przypominającą coupé. 

Volvo odrzuca nomenklaturę alfanumeryczną

2021-volvo-s90

Volvo zobowiązało się, że będzie całkowicie elektryczne – to jednak stanie się dopiero pod koniec dekady. W międzyczasie prawdopodobnie przyjdzie czas na jeszcze jedną generację samochodów z silnikami spalinowymi. Nie jest jasne, czy odnowione zostaną zarówno sedany jak i kombi. Nowe samochody otrzymają jednak nowe nazwy, które zastąpią mało inspirującą nomenklaturę alfanumeryczną. 

Mówiąc o nazwach, XC90 nowej generacji w wersji elektrycznej zadebiutuje jeszcze w tym roku, prawdopodobnie otrzyma nazwą „Embla”. Samochód będzie oparty na dedykowanej platformie elektrycznej, a większy SUV na bazie Concept Recharge ma pojawić się jeszcze w 2023 roku. 

2021-volvo-s90

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News