Volkswagen jako pierwszy wprowadza tę futurystyczną technologię. Opadnie ci kopara! [WIDEO]

Volkswagen jako pierwszy wprowadza tę futurystyczną technologię. Opadnie ci kopara! [WIDEO]

volkswagen-head-up

Podaj dalej

Volkswagen został pierwszym na świecie producentem, który wprowadził do swoich samochodów system „head-up display” w rozszerzonej rzeczywistości – dla segmentu kompaktowego. Prawdziwie futurystyczna technologia znalazła swoje zastosowanie w pełni elektrycznych ID.3 i ID.4. Elon Musk może tylko pozazdrościć Niemcom. 

Technologia z przyszłości już dziś

volkswagen-head-up

Technologia „head-up display” ze znaczkiem Volkswagen jest prawdziwie futurystyczna. System jest w stanie nałożyć określone symbole na zewnętrzny świat i wyświetlać je na przedniej szybie w dynamiczny sposób. Zwykle ten typ systemu trafiałby najpierw tylko do modeli z najwyższej półki. 

Frank Welsch, członek zarządu ds. rozwoju VW: – Wprowadziliśmy prawdziwą innowację w produkcji seryjnej. I zrobiliśmy to nie w samochodzie premium, ale w kompaktowych modelach z całkowicie elektrycznej rodziny ID. Udostępnianie pionierskich technologii dużej liczbie klientów jest podstawową koncepcją Volkswagena. 

Jak to działa? Informacje wyświetlane na przedniej szybie są podzielone na dwa pola i poziomy. W polu widzenia kierowcy znajduje się duże okno na wyświetlacze dynamiczne w wirtualnej odległości około 10 metrów, o przekątnej około 1,8 metra. To okno dalekiego zasięgu zawiera informacje z systemów wspomagania i nawigacji. 

Volkswagen – brawo ty!

Jest też okno bliskiego zasięgu, które zostało umiejscowione w płaskim pasku pod dużym oknem dalekiego zasięgu. Pokazuje prędkość jazdy, znaki drogowe i symbole pomocnicze, a także nawigacyjne i statyczne. Wydaje się, że „unoszą się” na około 3 metry przed kierowcą. 

– Wszystkie wyświetlacze są idealnie dopasowane do rzeczywistego świata poza pojazdem i są wyświetlane dynamicznie. Gdy pojazd zbliża się do skrzyżowania, na którym powinien zjechać zgodnie z trasą nawigacji, kierowca widzi dwa wskazania. W pierwszym kroku ostrzeżenie na poziomie drogi, a następnie trzy strzałki umieszczone na skrzyżowaniu. Im bliżej skrzyżowania znajduje się kierowca, tym większe stają się strzałki. 

System jest na tyle mądry, że nie będzie rozpraszał kierowcy. Symbole pomocnicze na szybie pojawiają się tylko wtedy, gdy aktywny jest adaptacyjny tempomat lub asystent jazdy. Nabywcy Volkswagena ID mogą wybrać wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością jako część pakietu Infotainment Plus. Obejmuje on również system nawigacji Discover Pro z ekranem dotykowym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News