Kierowco! Już nigdy nie wjedziesz w żadną dziurę na drodze! Wszystko dzięki tej prostej aplikacji na smartfony

Kierowco! Już nigdy nie wjedziesz w żadną dziurę na drodze! Wszystko dzięki tej prostej aplikacji na smartfony

dziurawa-droga-smartfon-aplikacja

Podaj dalej

Technologia wykrywania ruchu i moduł GPS w najnowszych telefonach mogą już wkrótce posłużyć do gromadzenia informacji o jakości dróg. Twój smartfon może więc stać się swoistym detektorem dziur! Nad najnowszą technologią pracują już naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham. 

smartfon

Smartfon pomoże w naprawie dróg

Według najnowszego badania smartfony kierowców mogą pomóc w walce o poprawę warunków drogowych. Naukowcy twierdzą, że gromadzenie danych od kierowców za pomocą prostej aplikacji może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze na utrzymanie dróg. Informacje zbierane przez kierowców mają być wysyłane do firm, umożliwiającym im szybką konserwację i identyfikację obszarów wymagających naprawy. 

Dr Michael Burrow, starszy wykładowca na Uniwersytecie w Birmingham jest współautorem tego pomysłu. 

– Najdokładniejsze zautomatyzowane metody oceny nierówności dróg wykorzystują pojazdy wyposażone w lasery. Ale ocenianie dróg w ten sposób może być kosztowne. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie czujników przyspieszenia wbudowanych w większość smartfonów. Ponieważ posiadanie i używanie smartfonów jest powszechne, możemy ocenić stan dróg za pomocą danych pochodzących z urządzeń mobilnych.

dziurawa-droga-smartfon-aplikacja

Naukowcy twierdzą, że czujniki w telefonach są wystarczająco mocne, aby zarejestrować ruch pionowy spowodowany nierównościami drogi. Dopasowując dane akcelerometru do informacji GPS zarejestrowanych przez telefon, aplikacja może następnie pomóc w stworzeniu obrazu ogólnego stanu całej sieci drogowej i zidentyfikowaniu problematycznych miejsc.

Ocena stanu dróg jest zwykle kosztownym i czasochłonnym procesem. Według raportu opublikowanego w Journal of Infrastructure Systems koszt zbierania danych o nierównościach dróg w Stanach Zjednoczonych wynosi od 1,4 do 6,2 USD za kilometr. Naukowcy uważają, że crowdsourcing podstawowych danych może pomóc obniżyć te koszty na całym świecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News