Twój Diesel za dużo pali? Oto 7 prostych trików, które pozwolą ci zmniejszyć spalanie nawet o 2-3 l/100 km

Twój Diesel za dużo pali? Oto 7 prostych trików, które pozwolą ci zmniejszyć spalanie nawet o 2-3 l/100 km

Podaj dalej

Niezależnie od tego, jak dużo zarabiasz, nikt nie lubi wizyt na stacji benzynowej. Nie chodzi tylko o pieniądze. Wizyta na tankowanie benzyny lub paliwa typu Diesel to strata czasu, odpowiadanie na 15 pytań o kartę stałego klienta i oglądanie innych kierowców jedzących hot dogi. Mniej wizyt na stacji benzynowej to zawsze dobra rzecz. Jak więc skutecznie zmniejszyć spalanie swojego samochodu?

Na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie swoich wizyt na stacjach paliw. Przy normalnej pielęgnacji pojazdu, rozsądnej jeździe i planowaniu, możesz bardziej martwić się o to, ile kilometrów zostało ci do celu, a nie ile paliwa typu Diesel masz jeszcze w baku. 

diesel zuzice paliwa

Jak uzyskać lepsze spalanie benzyny i paliwa typu Diesel?

Maksymalizacja zużycia paliwa wymaga dyscypliny i odrobiny cierpliwości. Jeśli jednak zastosujesz te metody, zobaczysz wyniki. Poprawi się nie tylko spalanie, ale także ogólna kondycja twojego samochodu. 

Delikatna praca przepustnicą 

Wciśnięcie pedału gazu to jeden z najpewniejszych sposób na zwiększenie zużycia paliwa. Za każdym razem, gdy to robisz, twój Diesel zużywa ogromne ilości paliwa, aby napędzić samochód. W rezultacie cierpi na tym efektywność paliwowa. Zamiast nagłych i intensywnych uderzeń w hamulec staraj się raczej używać go delikatnie i stopniowo. 

Ograniczenia prędkości – spróbuj ich przestrzegać! 

Ograniczenia prędkości mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, ale mogą być też dobrymi wskazówkami pomagającymi chronić oszczędność paliwa. Szybka i zrywna jazda po mieście, tylko po to aby kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymać się na czerwonym, zaszkodzi twojemu portfelowi. Na autostradzie staraj się jechać z prędkościami nie większymi niż 110 km/h. Jadąc równym tempem wcale nie stracisz tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać. 

diesel deska rozdzielcza

Unikaj niepotrzebnej wagi 

Podstawowa zasada jest taka: trudniej jest poruszyć coś ciężkiego, niż coś lekkiego. To oczywiste. Im większy ciężar wozi twój samochód, tym więcej paliwa będziesz potrzebować, aby ruszyć z miejsca. Zaoszczędź trochę pieniędzy wyjmując swoje kije golfowe, skrzynkę z narzędziami, czy pojemnik na zakupy z bagażnika. 

Nie ufaj ślepo Google Maps

Wykorzystanie rozpędu samochodu to świetny sposób na oszczędzenie paliwa. Jeśli już rozpędzimy samochód, aż szkoda go wyhamowywać. To niepotrzebna strata energii i pieniędzy. Zatrzymanie i ponowne rozpędzanie się wymaga dużej ilości paliwa. Dlatego czasami warto obrać inną trasę, która może i będzie o kilka minut/kilometrów dłuższa, ale ostatecznie spalimy mniej paliwa. 

Nie potrzebujesz? Nie używaj! 

Uważaj, w jaki sposób używasz akcesoriów samochodowych, takich jak klimatyzacja. Zwiększają one zużycie paliwa. Pamiętaj jednak o tym, że korzystanie z klimatyzacji z otwartymi oknami na autostradzie jest lepsze, niż brak klimatyzacji z zamkniętymi. 

Uważaj co wozisz

Oprócz tarcia, twój samochód nieustannie napotyka także na opór podczas ruchu. Dodając takie elementy jak mocowania dachowe, rowery, kajaki, namioty dachowe, czy trumny, utrudniasz pojazdowi przecinanie powietrza. Twój Diesel będzie musiał pracować ciężej, aby utrzymać te same prędkości, a zatem zużyje więcej paliwa. 

Dbaj o samochód 

Aby zmaksymalizować oszczędność paliwa, twój samochód musi być w 100% sprawny. Jedynym sposobem, aby to zrobić, są regularne przeglądy i okazywanie mu szczególnej uwagi i troski. Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Jeśli będzie za niskie, opory toczenia będą wzrastać. Niedopompowane opony wymagają więcej energii. Pamiętaj także o wymianie filtrów powietrza. większość nowoczesnych pojazdów może dostosować mieszankę paliwowo-powietrzną, aby skompensować zablokowane filtry powietrza, ale warto regularnie sprawdzać i wymieniać filtry.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News