Nowa KIA tak samo szybka jak... Porsche Taycan! Nie uwierzysz w te liczby, od 0 do 100 km/h w 3,5 sekundy!

Nowa KIA tak samo szybka jak... Porsche Taycan! Nie uwierzysz w te liczby, od 0 do 100 km/h w 3,5 sekundy!

2022-Kia-EV6-GT

Podaj dalej

Porsche Taycan jeszcze przez długi czas pozostanie samochodem elektrycznym, który wywołuje najwięcej emocji… A nie, zaraz, zaraz! Całkowicie nowa KIA EV6 ma równie imponujące liczby i będzie w stanie rozpędzić się, podobnie jak Taycan, w zaledwie 3,5 sekundy od 0 do 100 km/h! Czy to najbardziej ekscytująca premiera tego roku? Zdecydowanie tak. 

KIA – po prostu WOW!

2022-Kia-EV6-GT-Line3

KIA EV6 jest „ucieleśnieniem nowej Kii”, jak czytamy w informacjach prasowych. Samochód jest oparty na pierwszej w historii firmy platformie dla samochodów elektrycznych i już z zewnątrz widzimy zdecydowanie nowy trend. 

Samochód ma wywoływać „pozytywną i naturalną energię”, a jednocześnie zawierać „kontrastujące kombinacje ostrych elementów stylistycznych i rzeźbiarskich kształtów”. Okej, ta PR-owa gadka nikogo przecież nie interesuje. Co nowa KIA ma zatem pod maską, że jej osiągi są tak imponujące?

2022-Kia-EV6-GT6

Elektryk będzie oferowany w różnych konfiguracjach – dostępne są akumulatory standardowe i dalekiego zasięgu, a także napęd na tylną oś lub wszystkie cztery koła. Standardowo akumulator o mocy 58 kWh napędza zamontowany z tyłu silnik o mocy 170 KM i momencie 350 Nm. 

Wariant z napędem na cztery koła ma dwa silniki elektryczne i łączną moc 232 KM i… 605 Nm! Już w tym pakiecie KIA przyspieszy od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy. A to jeszcze nie wszystko. 

Jeszcze mocniej

2022-Kia-EV6-GT4

Mocniejszy akumulator (77,4 kWh) pozwoli właścicielom przejechać więcej kilometrów – i to w dodatku szybciej. Silnik elektryczny w wersji z napędem na tył rozwinie 228 KM i 350 Nm, natomiast w wersji AWD będzie to 325 KM i 605 Nm. W tym przypadku sprint do 100 km/h będzie trwał tylko 5,2 sekundy, a zasięg wyniesie 510 kilometrów. Robi wrażenie, a nie doszliśmy jeszcze do wisienki na torcie. 

Na szczycie znajduje się EV6 GT, który dostępny będzie wyłącznie z napędem na obie osie i akumulatorem dalekiego zasięgu. Moc wynosi 585 KM, a moment obrotowy to bardzo wysokie 740 Nm. Robi to ogromne wrażenie i pozwala osiągnąć takie samo przyspieszenie jak Porsche Taycan 4S – 3,5 sekundy do 100 km/h. Maksymalna prędkość tego zestawu to 260 km/h, a zasięg wyniesie 405 kilometrów. 

2022-Kia-EV6-GT-Line2

Nowoczesny wygląd i technologia

Wygląd samochodu jest równie interesujący, co jego liczby. Przód wyróżnia się spośród innych elektryków, model ma krótką maskę i opływowe nadwozie. Przyciemnione słupki A pomagają rozszerzyć wizualnie szklaną powierzchnię. Rozciągająca się ku górze linia dachu podkreśla długość samochodu. 

Do dyspozycji kierowców zostanie oddany także inteligentny układ regeneracyjny z sześcioma różnymi poziomami rekuperacji. Układ hamulcowy będzie pozwalał więc na jazdę tylko z użyciem jednego pedału, lub „tradycyjnie” jak każdym innym samochodem z silnikiem spalinowym. 

2022-Kia-EV6-GT-Line2

KIA już dziś przyjmuje rezerwacje na EV6 na wybranych rynkach, a do sprzedaży ma trafić w 2021 roku. KIA wiąże duże nadzieje ze „Stingerem wśród elektryków” i chcą sprzedać ponad 100 000 jednostek na całym świecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News