PILNE: To już się dzieje - benzyna i Diesel po 8 zł/litr! "Historyczna" bariera przekroczona, będzie tylko gorzej

PILNE: To już się dzieje - benzyna i Diesel po 8 zł/litr! "Historyczna" bariera przekroczona, będzie tylko gorzej

Podaj dalej

Ceny benzyny i paliwa typu Diesel rosną do rekordowych kwot, a kolejny szok cenowy jest już tuż za rogiem. Po raz pierwszy w historii cena litra oleju napędowego przekroczyła próg 8 złotych, a będzie jeszcze gorzej. Benzyna wcale nie jest dużo tańsza i kierowcy nie mają co liczyć na pozytywne zmiany. 

Benzyna i Diesel rekordowo drogie

fot. pixabay

Minął kolejny historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w Szwecji Diesel kosztuje ponad 8 złotych. To jednak ważna informacja również dla kierowców w Polsce, bo pokazuje w którym kierunku podążać będą ceny na stacjach benzynowych. Wszystko za sprawą nowego rodzaju paliwa, który pojawi się także na naszych drogach. 

– Wzrosła cena paliwa typu Diesel, bo zapotrzebowanie na paliwo jest bardzo duże. W Szwecji zwiększyliśmy miks biopaliw – powiedział Johan Andersson, dyrektor generalny Drivkraft Sverige. Według oficjalnych cenników cena Diesla przekroczyła po raz pierwszy próg 8 złotych/litr, a benzyna obecnie również jest rekordowo droga, bo kosztuje 7,50 zł/litr. 

A to dopiero początek historycznego wzrostu cen benzyny i paliwa typu Diesel. Kilka czynników wskazuje na ciągły wzrost cen. 

Będzie tylko drożej?

– Nigdy nie robimy prognoz na przyszłość, ale są trzy czynniki, które w tej chwili wpływają na cenę. Diesel wzrósł, jest duże zapotrzebowanie na paliwo, a my zwiększyliśmy miks biopaliw – to właśnie biopaliwo odpowiedzialne jest w głównej mierze za te wzrosty. Ten specyficzny, czystszy od tradycyjnego miks jest po prostu dużo droższy. A prędzej czy później pojawi się on na każdej stacji benzynowej w Europie. 

Każdy, kto zastanawiał się nad zakupem samochody elektrycznego lub ładowaniem hybryd powinien poważnie przemyśleć sprawę raz jeszcze. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko w Szwecji ceny będą historycznie wysokie. Już wkrótce w Polsce zapłacimy za litr paliwa 6,50 zł. 

Jest cień szansy

Baryłka ropy kosztuje obecnie 71 dolarów. Bank of America przewiduje, że cena może podskoczyć nawet do 100 dolarów, jeśli zima będzie chłodniejsza niż zwykle. Kilka innych analiz również wskazuje na cenę ropy na poziomie 100 dolarów za baryłkę, jednak nigdy nie możemy brać tego za pewnik.

Bank of America: – Jedyne, co przemawia za niższą ceną to kolejna fala Covid-19, kryzys zadłużenia w Chinach i powrót irańskich baryłek ropy naftowej. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News