To już przesądzone! W USA zakazują sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla

To już przesądzone! W USA zakazują sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla

Podaj dalej

„To najważniejszy krok, jaki możemy podjąć w walce ze zmianami klimatu”. Stany Zjednoczone dołączają do walki z silnikami benzynowymi i typu Diesel na poważnie. Kalifornia została pierwszym stanem, który zakazał sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. 

Kalifornia bez silników benzynowych i typu Diesel

usa-zakaz-benzyna-diesel-kalifornia

Kalfiornia wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych napędzanych benzyną i Dieslem od 2035 roku. To bardzo radykalny ruch w kierunku przejścia na pojazdy elektryczne i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Gubernator Gavin Newsom upatruje w silnikach benzynowych i typu Diesel wroga nr 1. 

– To największy krok, jaki możemy podjąć w walce ze zmianami klimatycznymi. Od zbyt wielu dziesięcioleci pozwalamy samochodom zanieczyszczać powietrze, którym oddychają dzieci i rodziny. Zasługujesz na samochód, który nie ywołuje astmy u dzieci… Samochody nie powinny topić lodowców ani podnosić poziomu morza, zagrażając naszym ukochanym plażom i wybrzeżom. 

Kalifornia to największy rynek motoryzacyjny w USA, który odpowiada za około 11% całej sprzedaży samochodów. Wiele stanów decyduje się na przyjęcie przepisów dotyczących ekologoicznych pojazdów. 

Newsom chce również, aby ustawodawca stanowy zaprzestał wydawania nowych zezwoleń po roku 2024. Chodzi o zastosowanie technologii do wywiertów ropy i gazu. 

Kalifornia dołącza do 15 krajów, które złożyły podobne zobowiązania

Prezydent USA Donald Trump dążył do tego, aby Kalifornia nie wprowadzała tego przepisu. Jego rywal w kampanii prezydenckiej, Joe Biden, zobowiązał się wydać miliardy dolarów na przyspieszenie rozpowszechniania pojazdów elektrycznych. 

Gubernator Newsom powiedział też, że Kalifornijska Rada ds. Zasobów Powietrznych opracuje przepisy, według których 100% nowych samochodów sprzedawanych po 2035 roku była bezemisjyjna. To pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 35%. 

diesel benzyna

Nowe przepisy nie powstrzymają jednak Kalifornijczyków przed posiadaniem samochodów spalinowych, lub sprzedawaniem ich na rynku samochodów używanych. Administracja Trumpa toczy wielotorową bitwę, aby przeciwdziałać wysiłkom Kalifornii w walce ze zmianą klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych z pojazdów.

Aż 60% kierowców nie wiedziało, że za tę czynność grozi wysoki mandat. Przypominamy przepisy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News