Tesla Model S Plaid z nowym rekordem świata! Do sieci trafiło nagranie z historycznego przejazdu [WIDEO]

Tesla Model S Plaid z nowym rekordem świata! Do sieci trafiło nagranie z historycznego przejazdu [WIDEO]

tesla-model-s-plaid-rekord-swiata-1-4-mili

Podaj dalej

Tesla Model S jest oficjalnie najszybszym samochodem produkcyjnym w wyścigu na 1/4 mili. Imponujący nowy rekord świata został osiągnięty na World Wide Technology Raceway w stanie Illinois, a wideo pokazujące bardzo ciche ustanawianie rekordu właśnie trafiło do internetu. Tutaj drodzy panowie i drogie panie, tworzy się historia. 

Tesla Model S Plaid najszybsza na świecie

tesla-model-s-plaid-rekord-swiata-1-4-mili

31-sekundowy klip pokazuje, jak elektryczny hiper sedan – Tesla Model S Plaid – przygotowuje się do idealnego startu. Kilka chwil później pędzi już po prostej, przekraczając linię mety z niesamowitym czasem 9,08 sekundy i prędkością 248 km/h. 

Aby lepiej zrozumieć skalę tych liczb, musimy mieć pewną perspektywę. Przykładowo – Dodge Challenger Demon pokonuje ten dystans w 9,65 sekundy z prędkością 235 km/h. A pod maską ma ogromny silnik V8 o mocy… 840 KM. 

Bugatti, Ferrari, McLaren… nikt nie daje rady

tesla-model-s-plaid-rekord-swiata-1-4-mili

Bugatti Veyron Super Sport, który pobijał ten rekord 10 lat temu, przejeżdża 1/4 mili w 9,7 sekundy przy 233,35 km/h. Inne szalenie szybkie samochody to McLaren P1, Porsche 918 Spyder, czy Ferrari La Ferrari. Wszystkie trzy nie dały rady pokonać tego dystansu szybciej niż w 9,8 sekundy. Nawet McLaren 720S potrzebował 9,9 sekundy, rozpędzając się do 238,5 km/h. 

No dobrze, ale Bugatti Chiron musiał być szybszy! Też nie – 9,99 sekundy i 238,18 km/h. Im dalej szukamy, tym jest gorzej. Koenigsegg Agera RS i McLaren Senna potrzebowały odpowiednio 9,96 sekundy i 10,1 sekundy. Potężne Lamborghini Huracan Performante z jednostką V10 pokonało ten dystans w 10,2 sekundy. 

1,99 sekundy do 200 km/h

Tesla Model S Plaid wymaga sporo przygotowań, aby pokonać trasę w takim czasie. Do tego asfalt pokrywała specjalna żywica, aby opony mogły przekazać moc na drogę. Ale dzięki temu rozpędza się od 0 do 100 km/h w 1,99 sekundy. Ale rekord ten został pobity bez żadnych „wspomagaczy”. 

Na drodze leżał normalny asfalt, jak przy każdym innym samochodzie. Tesla Model S Plaid jest po prostu kosmicznie szybka. Zresztą, zobaczcie sami! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News