Ten problem dotyka niemal każdego kierowcę. Jego rozwiązanie jest jednak prostsze niż myślisz

Ten problem dotyka niemal każdego kierowcę. Jego rozwiązanie jest jednak prostsze niż myślisz

Podaj dalej

Niezależnie od tego, czy problem ten spotyka cię rano, gdy wyjeżdżasz do pracy, czy w połowie podróży, gdy zmieniają się warunki atmosferyczne, jest on wyjątkowo upierdliwy. Dotyka zarówno nowe, jak i starsze samochody i może być wyjątkowo niebezpieczny. Co więcej, za jazdę z zaparowanymi szybami można dostać mandat. Jak poradzić sobie z tym problemem? Co powoduje zaparowane szyby?

Zaparowana przednia szyba to problem, z którym spotkał się każdy kierowca

Prowadzenie samochodu z ograniczoną widocznością przez przednią szybę jest niezgodne z prawem. Dlatego też warto wiedzieć, co powoduje kondensację, jak szybko się jej pozbyć i przede wszystkim, jak zapobiegać parowaniu szyb. 

Szyby samochodu parują, gdy ciepłe, wilgotne powietrze zetknie się z zimną powierzchnią szyby. Ciepło twojego ciała i oddechu ogrzewa powietrze wewnątrz samochodu i zwiększa poziom wilgoci. Kiedy wilgotne, ciepłe powietrze styka się z zimną szybą, skrapla się i powoduje, że szyba staje się zaparowana. 

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najszybszym rozwiązaniem jest przetarcie szyby czystą szmatką, ale nie powstrzyma większej ilości kondensacji. Ponadto, prawie na pewno zostawi smugi, więc jeśli to możliwe, lepiej korzystać z systemu wentylacji. 

Upewnij się, że powierza jest skierowane na przednią szybę i włącz wentylator na maksimum. Na początek utrzymuj jednak niską temperaturę – przeładowanie samochodu gorącym, wilgotnym powietrzem tylko zwiększy problem wilgoci. Zimne powietrze z wentylatorów wciąż będzie cieplejsze niż szyba i pomoże ją wysuszyć. Następnie możesz zacząć zwiększać temperaturę. 

Jeśli masz klimę, włącz ją. Pomoże ona w szybszym wysuszeniu powietrza. Nie używaj jednak systemu recyrkulacji. Ogrzeje on samochód szybciej, ale zatrzyma wilgoć uwięzioną w środku. Co więcej, wypuści chłodne powietrze.

Jak zapobiegać parowaniu szyb?

Otwórz okna. Zwłaszcza, jeśli nie masz w swoim samochodzie klimatyzacji. Otwarcie okien pomoże szybciej wyczyścić zaparowaną szybę. Zimne powietrze z zewnątrz pomoże zredukować wilgoć wewnątrz. Wtedy można zacząć podnosić temperaturę ogrzewania.

Co więcej, warto dbać o czystość szyby w naszym samochodzie. Usunięcie drobnych cząstek brudu sprawi, że woda będzie mniej do niej przywierać. 

Nie zostawiaj także mokrych rzeczy w samochodzie – kurtki, parasole, ręczniki dla psów itp. Po prostu zwiększają one problem wilgoci, co oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo zaparowania szyby. Jej usunięcie zajmie więcej czasu.

Jeśli nic innego nie pomaga, spróbujcie skorzystać z pianki do golenia. Wydaje się to dziwne, ale przetarcie wewnętrznej strony szyby tym środkiem może pomóc. Umieść kroplę pianki na szmatce i wytrzyj nią szybę. Następnie wytrzyj szybę czystą szmatką, aby była czysta. Detergent w piance zapobiega skraplaniu się wody i tworzeniu mgły na szybie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News