Diesel już wkrótce będzie 2 razy droższy! Wysokie ceny dotkną wszystkich z nas

Diesel już wkrótce będzie 2 razy droższy! Wysokie ceny dotkną wszystkich z nas

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Nowe przepisy oznaczają, że Diesel już wkrótce będzie dwa razy droższy dla tej konkretnej grupy kierowców. Dotknie to jednak każdego z nas. E-Diesel jest wymieniany jako jedna z alternatyw dla napędów elektrycznych. Okazuje się jednak, że będzie on bardzo, bardzo drogi w użytkowaniu. 

Ciężarówki na e Diesel będą dużo droższe – dotknie to każdego z nas

Benzyna czy diesel
Fot. pixabay.com

Do 2035 roku zakup i eksploatacja nowej ciężarówki z silnikiem typu Diesel do dalekiego zasięgu będzie kosztował o 47% więcej, niż zakup i eksploatacja ciężarówki zasilanej akumulatorem. Dzieje się tak, ponieważ niższe koszty energii i konserwacji ciężarówki akumulatorowej szybko zrekompensują wyższe koszty zakupu. 

Tymczasem pojazdy napędzane e-paliwem byłyby znacznie droższe ze względu na wysoki koszt litra e-paliwa. Badanie porównuje ceny e-paliw w różnych scenariuszach. Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu ekologiczny Diesel jest nadal o 15% droższy od ciężarówki z napędem elektrycznym. Ten scenariusz przewiduje wykorzystanie e-paliw w używanej ciężarówce i porównanie z nową ciężarówką i wysokimi kosztami ładowania. 

Koło ratunkowe dla przewoźników

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik

Max Molliere, analityk danych e-mobilności w Transport & Environment: – Koszt jest ogromnym czynnikiem dla firm zajmujących się transportem drogowym, dlatego ciężarówki z napędem elektrycznym to przyszłość.

– E-paliwa to desperacka próba przemysłu paliwowego, by rzucić sobie koło ratunkowe kosztem przewoźników działających na niskich marżach. Po co wymuszać na nich drogie e-paliwa, skoro na wyciągnięcie ręki jest czystsze i tańsze rozwiązanie? Europa niedawno ogłosiła, że ​​nie będzie używać e-paliw w samochodach nie bez powodu, więc postawmy ciężarówki na tej samej ścieżce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News