PILNE: Te silniki typu Diesel zostaną wycofane już w listopadzie! Cieszyły się ogromną popularnością

PILNE: Te silniki typu Diesel zostaną wycofane już w listopadzie! Cieszyły się ogromną popularnością

eco-diesel-ram-1500

Podaj dalej

Jeśli żyjesz w przekonaniu, że nowoczesne silniki typu Diesel są ekologiczne i nie zatruwają środowiska tak, jak jeszcze kilka/kilkanaście lat temu, zapewne masz racje. Kolejne badania udowadniają, że jednostki spalające olej napędowy mogą być tak samo, jeśli nie bardziej „zielone”, niż elektryki czy hybrydy. To jednak nie zmienia panujących na rynku trendów. 

Ten młody Diesel też trafi na śmietnik

eco-diesel-ram-1500
fot. RAM

Unia Europejska, a także wiele innych krajów na świecie, chce zakazu sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel od 2030 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że zakaz ten nie będzie wcale potrzebny. 

Kolejny producent zapowiedział wycofanie z produkcji jednej z najlepszych jednostek typu Diesel na rynku. Ram 1500 nie będzie już dostępny z silnikiem EcoDiesel, a firma ogłasza, że księgi zamówień zamykają się w listopadzie tego roku. 

eco-diesel-ram-1500
fot. RAM

Ten silnik typu Diesel to 3-litrowa jednostka V6 o mocy 260 KM i momencie obrotowym 651 Nm. Czerwona linia narysowana jest przy 5800 obr/min, a samochód dostępny był wyłącznie z 8-biegowym automatem. Jednostka pojawia się wyłącznie w nadwoziu Crew Cab z napędem 4×4. 

Rekordowo niskie spalanie

Dyrektor generalny marki Ram, Mike Koval Jr.: – Ponieważ szybko zmierzamy w kierunku zelektryfikowanej przyszłości, chcieliśmy uczcić ten ostatni kamień milowy EcoDiesel, oferując naszym lojalnym entuzjastom lekkich silników typu Diesel ostatnią okazję do zamówienia pickupa, którego kochają. 

eco-diesel-ram-1500
fot. RAM

Ram wprowadził do swojej oferty silnik EcoDiesel w 2014 roku. Początkowo jednostka generowała 240 KM i miała 568 Nm momentu obrotowego. Konfiguracja pozwalała na osiągniecie spalania na poziomie 8 l/100 kilometrów. W przypadku tak dużego, pełnowymiarowego pickupa był to najlepszy wynik, jaki udało się osiągnąć. 3 dni po prezentacji tych danych firma otrzymała ponad 8000 zamówień na pickupa. 

Elektryfikacja zastąpi olej napędowy

Podczas gdy EcoDiesel odchodzi, Ram przygotowuje się do uruchomienia w pełni elektrycznego pickupa w 2024 roku. Szkice elektrycznej ciężarówki sugerują, że może ona wyglądać nieco bardziej elegancko, niż obecna. Pierwsze zdjęcia powinny pojawić się przed końcem 2022 roku. 

eco-diesel-ram-1500
fot. RAM

Plotki sugerują, że elektryczny Ram 1500 może być oparty na platformie STLA Frame. Obsługuje ona baterie do 200 kWh, a zasięg jazdy może wynieść nawet 805 kilometrów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News