Diesel pracujący na benzynie? Wyniki tego eksperymentu są zdumiewające!!! [WIDEO]

Diesel pracujący na benzynie? Wyniki tego eksperymentu są zdumiewające!!! [WIDEO]

diesel-pracujacy-na-benzynie

Podaj dalej

Silniki typu Diesel i benzynowe znacznie się różnią, nawet jeśli działają na tej samej, podstawowej zasadzie. Jednak różnice te są na tyle wyraźne, że paliwo dla jednego, nie może zasilać tego drugiego. A przynajmniej tak jest zazwyczaj. 

Diesel na benzynie? Proszę bardzo

Wielokrotnie przedstawialiśmy wam już zwariowane pomysły YouTuberów z kanału Garage 54. Tym razem panowie postanowili przeciwstawić się prawom inżynierii motoryzacyjnej i sprawić, by silnik typu Diesel produkcji Toyoty działał na zwykłej benzynie. 

Nie jest to jednak łatwe przedsięwzięcie. Benzyna i Diesel inaczej spalają się w silniku, co oznacza, że panowie musieli wprowadzić „kilka” modyfikacji do jednostki. Jednym z problemów był stopień sprężania w komorze spalania, który w silniku wysokoprężnym jest zdecydowanie za wysoki w stosunku do benzyny. 

Pierwsze prace zaczęły się więc od demontażu silnika, czyszczenia części i pomiaru komory spalania. Załoga obniżyła stopień sprężania, wypiłowując tłoki i dokonując innych modyfikacji. Stopień sprężania był tylko jedną z wielu przeszkód, aby przekształcić silnik do pracy na benzynie. 

„Kilka” modyfikacji i gotowe!

Diesel nie ma świec zapłonowych, które benzyna musi spalać, więc otwory wtryskiwaczy paliwa zostały zmodyfikowane tak, aby pasowały do świec zapłonowych. Przekładnia wysokociśnieniowej pompy paliwowej Diesla została zmieniona, aby obsługiwać podajnik do świec. Znalazł się on tam, gdzie kiedyś była pompa paliwowa. 

Po zakończeniu modyfikacji i ponownym złożeniu silnika nadszedł czas na wykonanie testu. Panowie podłączyli akumulator, wlali paliwo i włączyli zapłon. Silnik odpalił przy pierwszej próbie i choć nie działał płynnie na niskich obrotach, działał bez żadnych problemów. Brzmiał najlepiej, jak można się było spodziewać. Nawet jeśli wymagało to rozległych modyfikacji, przedsięwzięcie możemy uznać za sukces. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News