PILNE: Skoda wycofuje się z rynku!!! Ogromne problemy czeskiego producenta

PILNE: Skoda wycofuje się z rynku!!! Ogromne problemy czeskiego producenta

Skoda logo

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że Skoda całkowicie wycofa się z najważniejszego dla siebie rynku. Czeska marka w niesamowity i niezrozumiały sposób spadła z absolutnego szczyty w ciągu trzech lat niemal na sam dół. Sytuacja wydaje się być nie do rozwiązania i coraz poważniej mówi się o całkowitym wyjściu z najważniejszego dla Skody rynku. 

Skoda w ogromnych tarapatach

skoda fabia cena ile kosztuje

Skoda od dawna próbowała udawać, że nic się nie dzieje. Ale nawet tak wielka marka nie mogła wiecznie uciekać od rzeczywistości. W lipcu w końcu przyznała, że jej sprzedaż w Chinach spadła na dno, a światło na końcu tunelu zniknęło z pola widzenia. 

Takich problemów czeska marka nie miała w ciągu ostatnich 30 lat na żadnym z rynków, nie mówiąc już o tak kluczowym jak chiński. W lipcu Skoda sprzedała tylko 2900 samochodów – to spadek rok do roku o prawie 76%. A w porównaniu do 2018 to już… 89%. Skala tych liczb jest porażająca. 

Już na przełomie roku kierownik sprzedaży Volkswagena przyznał, że coś trzeba będzie z tym zrobić. Jeśli VW i Skoda od tego czasu próbują coś z tym zrobić to cóż… ich wysiłki są całkowicie bezskuteczne. Nawet w swoim najlepszym miesiącu, maju, Skoda sprzedała tylko 8300 samochodów w Chinach. Łącznie: 25 400 aut. W tym samym okresie szczytowego roku czeski producent sprzedał tam 193 755 samochodów. Spadek jest niezwykle intensywny. 

Czeski producent wycofa się z Chin?

Zazwyczaj w chińskich mediach Skoda nie jest tematem numer jeden, ale w obecnej sytuacji wzmianki o czeskim producencie pojawiają się coraz częściej. I nie są to dobre wiadomości. W ostatnich dniach mówi się o całkowitym odejściu z rynku chińskiego, ponieważ Skoda jest utrapieniem grupy VW w Chinach. Jest zbędnym dodatkiem, jak informuje Min News. 

Nawet w realiach niestabilnego chińskiego rynku upadek czeskiej marki jest całkowicie bezprecedensowy. Były marki, które rosły i spadały, ale żadna nie osiągnęła setek tysięcy sprzedaży w ciągu 12 lat na rynku, tylko po to by potem spaść na dno w ciągu 3 lat. 

Skoda polega na swojej długiej historii lokalnych klientach na swoich tradycyjnych rynkach, nawet w Azji można zaobserwować takie zjawisko. Ale takiego czegoś nie ma w Chinach. Tam postrzegana jest ona co najwyżej jako tańszy Volkswagen. A przy wprowadzeniu nowej Jetty, cóż… Strzał w kolano. 

Konkurencja jest mocna

W oparciu o opinie płynące z Chin, Skoda jest na tym rynku stracona. Według lokalnych mediów odejście z rynku stało się nieodwracalne. Nie pomagają też nowe, często bardzo dobre chińskie modele, SUV-y, które są dużo, dużo tańsze niż samochody czeskiego producenta. 

Grupa VW odrzuca jednak te spekulacje, mówiąc, że Skoda nie odejdzie z Chin. Ale jeśli od przełomu 2020 i 2021 próbują naprawić sytuację, a ta tylko się pogarsza, ktoś w końcu będzie musiał podjąć tę niełatwa decyzję. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News