PILNE: Skoda odłącza się od Volkswagena! Czesi chcą robić samochody "tak, jak im się podoba"

PILNE: Skoda odłącza się od Volkswagena! Czesi chcą robić samochody "tak, jak im się podoba"

Skoda i SEAT za bardzo korzystają z technologii Volkswagena?

Podaj dalej

Skoda ogłosiła dziś, że całkowicie rezygnuje z napędów hybrydowych. Czeski producent ma zupełnie inny plan na dalszy rozwój, który oczywiście obraca się wokół w pełni elektrycznych samochodów. Skoda chce wprowadzić na rynek trzy nowe pojazdy elektryczne do 2030 roku, ale na PHEV nie mamy co już liczyć. Z jednym – a właściwie dwoma – wyjątkami. 

Skoda idzie w swoim kierunku

skoda-enyaq-za-300-tys-2

Większość producentów oferuje hybrydy, czy hydry plug-in swoich tradycyjnych modeli, Skoda ma inny plan. Obecnie w jej ofercie znajdziemy wersje z wtyczką dla Octavii i Superba, ale nie będzie już modelu PHEV Kodiaqa po liftingu. 

To wyznacza trend na najbliższą przyszłość w ofercie czeskiego producenta. Skoda porzuci hybrydę plug-in i skoncentruje swoje zasoby na pojazdach w pełni elektrycznych. Obecnie Skoda ma w swojej ofercie tylko jeden w pełni elektryczny pojazd Enyaq. Citigo electric nie jest już produkowany. Ale do 2030 roku Skoda chce dodać do tej ofert trzy mniejsze pojazdy elektryczne. 

Szef Skody, Thomas Schafer, powiedział:Oczywiście PHEV jest ważne dla flot, dlatego taką ofertę pozostawimy dla Octavii i Superba. Ale inne pojazdy nie pójdą w ich ślady. Dla nas to nie ma sensu. Naszą przyszłością jest pojazd wyłącznie elektryczny.

skoda-skoda-skoda-logo

Volkswagen i SEAT w jedną, Skoda w drugą

Tak naprawdę nie wiadomo, jaki rodzaj elektryka Skoda wprowadzi na rynek jako następny. Warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do Volkswagena i Seata, które wypuściły elektryczne hatchbacki wielkości Golfa, Skoda zdecydowała się nie mieć swojej wersji tego samego samochodu. 

To oznacza, że czeski producent wyraźnie odłącza się od strategii Volkswagena i skupi się bardziej na elektrycznych crossoverach, zamiast na niższych modelach z obecnej gamy. 

Producent zgłosił na początku tego roku znak towarowy dla nazwy „Elroq”, dając do zrozumienia, że następny elektryk będzie czymś w rodzaju crossovera. Warto zauważyć też, że Skoda ma zamiar wprowadzić na rynek podobny do coupé odpowiednik Enyaqa. Nie sądzimy jednak, aby znalazł się od wśród trzech nowych pojazdów o których mowa do 2030. Mają one być nowiem tańsze od Enyaqa, który pozostanie flagowym elektrykiem z Czech. 

2021-Skoda-Enyaq-iV-58

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News