Rząd zatwierdził na stałe nowy dodatek. Miliony Polaków otrzymają na konto 5800 zł do wydania na cokolwiek

Rząd zatwierdził na stałe nowy dodatek. Miliony Polaków otrzymają na konto 5800 zł do wydania na cokolwiek

dodatek pieniądze

Podaj dalej

Koszty życia w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły, a wiele polskich rodzin ma problemy aby wiązać koniec z końcem. Rząd cały czas pracuje nad nowymi świadczeniami, a temperaturę podgrzewają nadchodzące wybory. Dziś rządzący zatwierdzili jednak nowy dodatek na stałe, a miliony Polaków otrzymają wysoki przelew 5800 złotych i więcej. 

Nowy dodatek na stałe będzie dużo wyższy

wybory zarobić komisja wyborcza
fot. freepik.com – welcomia

Na początku września Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty „czternastki” dla emerytów i rencistów. Rządzący zdecydowali się przyznać dodatek dla seniorów wykorzystując taką możliwość w przepisach ze względu na nadzwyczajne okoliczności. 14. emerytura trafi lub już trafiła na konta seniorów tego samego dnia, którego otrzymują „regularną” wypłatę emerytury. 

Krótko po ogłoszeniu czternastej emerytury dowiedzieliśmy się także, że świadczenie to pozostanie na stałe. Rządzący postanowili wprowadzić je w charakterze cyklicznym, tak aby dodatek trafiał do seniorów regularnie co roku. Dziś dowiadujemy się jednak o jego wysokości, która jest zaskakująca. 

Według wyliczeń „Faktu” na podstawie programu partii jeśli ktoś otrzymuje obecnie 2000 złotych emerytury brutto, jego 14. emerytura w przyszłym roku wyniesie aż 5800 złotych (na rękę!). Dziennik cytuje także dokument Prawa i Sprawiedliwości:  

dodatek pieniądze
fot. freepik.com

„Troszcząc się o seniorów w najtrudniejszej sytuacji finansowej, wprowadziliśmy 14. emeryturę, z której każdego roku korzysta ok. 8 mln osób. Została ona podwyższona przez rząd i będzie wynosiła od 2023 r. 2 tys. 650 zł brutto. Będzie także miała stały charakter – wypłacać ją będziemy każdego roku”

To prawie trzy emerytury więcej

Na łamach portalu Fakt czytamy również, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość faktycznie wygra wybory i będzie chciało wypłacić emerytom 14-stkę w takiej wysokości, będzie musiało poszukać pieniędzy. W budżecie państwa jest ogromna dziura, a projekt budżetu na rok 2024 został już zatwierdzony przez rząd. 

Nie będzie to jednak pierwsza i zapewne nie ostatnia sytuacja, kiedy pieniądze na ekstra dodatek znajdą się. Dla seniorów i emerytów to świetna wiadomość, bowiem 14-stka w wysokości 5800 zł oznacza tak naprawdę trzy dodatkowe emerytury w ciągu roku dla tych, którzy otrzymują 2000 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News