Rząd obiecał dużo tańszy węgiel! Kiedy będziemy mogli kupić surowiec w niższych cenach?

Rząd obiecał dużo tańszy węgiel! Kiedy będziemy mogli kupić surowiec w niższych cenach?

rzad-obiecuje-tanszy-wegiel

Podaj dalej

Węgiel, podobnie jak inne surowce, takie jak paliwo czy gaz, w ostatnich tygodniach horrendalnie podrożały. Wynika to oczywiście z nałożonego embarga na import rosyjskiego węgla. Ale, jak twierdzi rzecznik rządu Piotr Mueller, również z emocji społecznych. Rząd obiecał, że węgiel wkrótce zacznie mocno tanieć. 

Węgiel będzie sporo tańszy jeszcze w czerwcu

Węgiel na kartki
Freepik

Węgiel stał się w ostatnich dniach obok paliw tematem numer 1. Polski rząd dostrzega problem i wychodzi z rozwiązaniem do Polaków. W porannym programie TVN24 Rozmowa Piaseckiego na ten temat wypowiedział się rzecznik rządu, Piotr Mueller. 

Skracamy łańcuchy dostaw węgla poprzez spółki Skarbu Państwa. Węgiel będzie sporo tańszy i odradzam jego kupno teraz, jeżeli ktoś nie musi z niego korzystać. Emocje społeczne powodują, że wiele osób kupuje węgiel teraz, choć rok czy dwa lata temu tego nie robiły. Obniżka cen węgla będzie jeszcze w tym miesiącu, cena będzie stopniowo spadać. 

Na czym mogłyby polegać te doraźne działania, aby węgiel nie był tak horrendalnie drogi? Na ten temat wypowiedział się dr Jerzy Dudała, ekspert górniczy:

Skrócenie łańcucha dostaw

„Skrócenie łańcuchów dostaw – nie były podawane żadne szczegóły. Ja rozumiem, że być może chodzi o to, żeby zmieniła się wielostopniowość jeżeli chodzi o sprzedaż węgla. Zgadzam się z Jerzym Markowskim, byłym wiceministrem gospodarki, który wskazał, że w polskich kopalniach pracuje ok 80 000 osób. A sprzedażą węgla zajmuje się około 100 000 osób. Może rzeczywiście będzie tak, że te składy węgla PGG będzie marża regulowana, za zbyt wysokie marże będą wysokie kary.”

Przedstawiciele rządu wskazywali też, że będzie potrzeba zwiększenia wydobycia w polskich kopalniach. Na to jednak potrzeba sporo czasu i nakładu finansowego, więc możliwe są także inne kierunki importu, które jednak wiążą się z wysokimi cenami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News