Rozmowa przez telefon za kierownicą samochodu to już "przeżytek". Młodzi kierowcy przechodzą samych siebie

Rozmowa przez telefon za kierownicą samochodu to już "przeżytek". Młodzi kierowcy przechodzą samych siebie

Podaj dalej

Młodzi kierowcy wydają się nie być świadomi zagrożeń płynących z aktywności, jakie prowadzą za kierownicą samochodów. Nawet „zwykła” rozmowa przez telefon z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego wiąże się z utratą koncentracji. Jak zatem traktować to, co robi niemal 1/5 kierowców w wieku od 18 do 25 lat?

Telefon w samochodzie

telefon za kierownica

Tysiące młodych kierowców przyznaje się do prowadzenia rozmów wideo za kierownicą samochodu. Niestety, kierowcy nie mają świadomości niebezpieczeństwa związanego z używaniem smartfonów do wykonywania połączeń podczas jazdy. 

Rosnąca popularność aplikacji do rozmów wideo, takich jak FaceTime, Facebook Messenger, czy WhatsApp stanowi nowe i wyraźne zagrożenie. 

Osoby w wieku od 18 do 25 roku życia są ponad dwukrotnie bardziej skłonne do wykonywania połączeń wideo za kierownicą. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjski automobilklub na grupie obejmującej 3000 kierowców. 

telefon-komorkowy.1200

Wśród wszystkich grup wiekowych aż 29% procent kierowców przyznało się, że bierze udział w rozmowach głosowych podczas jazdy. Niestety, kierowcy nie zdają sobie sprawy, że przesyłanie filmów, czy branie udziału w wideo rozmowach rozprasza jeszcze bardziej. 

To nie jest bezpieczne!

Co trzeci kierowca stwierdził, że korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy. Co ciekawe, aż 80% z nich chce, aby wprowadzić technologię kamer i radarów. Ta będzie w stanie wyłapywać kierowców korzystających z telefonów w sposób nielegalny. 

Policja wydała na ten temat specjalne oświadczenie, w którym czytamy: – Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy naraża ciebie i wszystkich innych na ogromne ryzyko. Konsekwencje mogą być katastrofalne. 

telefon auto

Komentarzem podzielił się także rzecznik Departamentu Transportu: – Używanie telefonu komórkowego w naszych rękach, zwłaszcza do rozmów wideo, jest nie tylko nielegalne, ale też samolubne i naraża życie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News