Rewolucyjne lusterko wsteczne. Jego możliwości dla części kierowców są przerażające!

Rewolucyjne lusterko wsteczne. Jego możliwości dla części kierowców są przerażające!

gentex-lusterko-wsteczne-przyszlosci

Podaj dalej

Firma wprowadziła rewolucyjne lusterko wstecznego, którego możliwości dla wielu są przerażające. Choć nie znasz tej firmy z nazwy – Gentex – to stoi ona za większością lusterek produkowanych w samochodach, którymi jeździmy na codzień. Myśleliście, że ten element samochodu jest już dopracowany do granic możliwości? Nic bardziej mylnego. 

Rewolucyjne lusterko wsteczne

gentex-lusterko-wsteczne-przyszlosci

Mało kto analizuje pochodzenie każdego najmniejszego elementu. Dlatego też firmy takie jak Gentex zazwyczaj pozostają anonimowe. A to jeden z wiodących światowych dostawców, produkujący rocznie około 40 milionów lusterek wewnętrznych i zewnętrznych. To lusterko jest jednak inne niż wszystkie, jakie do tej pory widziałeś. 

Firma swoje pierwsze lusterko wyprodukowała w 1982 roku z technologią, która zapobiegała odblaskom słonecznym. Pięć lat później wymyślono automatyczne ściemnianie, a w 1991 roku ta technologia trafiła też do lusterek zewnętrznych. 

Od tego czasu firma Gentex wprowadziła około 100 innych elementów do lusterek wstecznych. Od czujników temperatury, przez system otwierania drzwi garażowych, aż po ekran kamery cofania. Teraz poszła jednak o krok dalej, wyposażając lusterko w… skaner biometryczny. 

gentex-lusterko-wsteczne-przyszlosci

Bezpieczne, ale…

Kierowcy będą musieli więc rzucić okiem na soczewkę podczerwieni, która analizuje dane i przechowuje je w zaszyfrowanym interfejsie cyfrowym.  Gdy tylko ponownie usiądą w samochodzie, ten je rozpozna i dostosuje do nich wszystkie ustawienia. 

Pod względem bezpieczeństwa to świetna wiadomość – nawet z kluczykiem, samochód uruchomi tylko wiarygodna osoba. Do systemu pokładowego można wgrać niezliczoną liczbę profili, dzięki czemu jeden samochód może dostosować się do całej rodziny. Gdy pożyczysz auto dziecku, system może automatycznie aktywować pewne ograniczenia. Możliwe jest także ograniczenie obszaru, po jakim może poruszać się samochód. 

gentex-lusterko-wsteczne-przyszlosci

Są też wady

Jednak to co jest dobrym sługą, może być też złym panem. Takie rozwiązania z pewnością nie spodobają się dużej grupie osób. Dziś przecież nawet najbardziej nowoczesny samochód może być używany anonimowo, nie ma możliwości dowiedzenia się kto w nim siedział… A tutaj system będzie przechowywał wszystkie informacje, kto jak i kiedy używał samochodu. 

Wszystkie nasze produkty mają w sobie jakąś formę oprogramowania. Nawet nasze lustra samościemniające mają algorytm, który dostosowuje krzywe zaciemniania. Mamy więc zespół inżynierów oprogramowania, a większość prac rozwojowych odbywa się pod naszym własnym dachem. Zasadniczo jesteśmy firmą zajmującą się elektroniką samochodową – powiedział szef marketingu Gentex. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News