Powrót koronawirusa oznacza tanie paliwo dla Polski! Benzyna i Diesel znów po 4 zł/litr?

Powrót koronawirusa oznacza tanie paliwo dla Polski! Benzyna i Diesel znów po 4 zł/litr?

paliwo

Podaj dalej

Polscy kierowcy jeszcze nigdy nie płacili tak dużo pieniędzy za paliwo i choć powrót do kwot rzędu 4, czy 5 zł/litr wydaje się być mało prawdopodobny, mamy dobre informacje. Nawrót pandemii koronawirusa i zwiększenie liczby zachorować, które ma miejsce w Chinach, może przynieść ulgę dla europejskich kierowców. 

Paliwo będzie tańsze?

benzyna ceny paliw paliwo diesel
fot. freepik

Pozytywne wiadomości o obniżkach cen za paliwo pochodzą dokładnie rzecz biorąc z Arabii Saudyjskiej. Gigant naftowy Saudi Aramco poinformował kilka azjatyckich rafinerii, zwłaszcza chińskich, że w lipcu będzie dostarczać mniej ropy, niż pierwotnie zakładano. Wszystko ze względu na spowolnienie konsumpcji z powodu nawrotu infekcji COVID-19. 

Z tego też powodu, przy możliwym mniejszym apetycie na paliwo Chin, dziś ceny ropy naftowej nieco spadły. Ropa Brent, referencyjna dla Europy, kosztuje dziś na poziomie 119-120 dolarów. 

Odwrót od rosyjskiej ropy naftowej

diesel benzyna ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – shangarey

Według niektórych obserwatorów sytuacja ta może doprowadzić do wysłania większej ilości saudyjskiej ropy do Europy. To byłby spory ratunek przede wszystkim z powodu przygotowań do zapowiedzianego wstrzymania dostaw z Rosji. Te informacje pozostają jednak do zweryfikowania. Co więcej, dodatkową ulgę może przynieść również wyższy niż początkowo zakładano wzrost wydobycia krajów OPEC. 

Choć paliwo przez najbliższy czas wciąż będzie kosztowało w granicach 8 zł/litr, kierowcy czekają na jakiekolwiek pozytywne wiadomości. A tę z pewnością można do tych zaliczyć. Jest zatem jeszcze światełko w tunelu i może uda się utrzymać równowagę nawet po wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News