Potężna eksplozja rakiety Elona Muska. Historyczne "lądowanie" kosztowało go fortunę [WIDEO]

Potężna eksplozja rakiety Elona Muska. Historyczne "lądowanie" kosztowało go fortunę [WIDEO]

eksplozja-elon-musk-tesla-space-x-2

Podaj dalej

Kiedy masz prototyp rakiety o wartości około 800 milionów złotych, który eksploduje podczas lądowania, prawdopodobnie nie pomyślisz, że lot testowy zakończył się sukcesem. Elon Musk patrzy jednak na szerszy obraz, a ta eksplozja była wliczona w koszta. 

Potężna eksplozja za 800 mln zł

eksplozja-elon-musk-tesla-space-x

Protyp statku kosmicznego SpaceX został właśnie zniszczony podczas lotu testowego, ale sam lot Elon Musk uznał za sukces. Eksplozja nie przeszkodziła w świętowaniu. Lot testowy prototypu SN8 z ośrodka testowego SpaceX Boca Chica był historyczny. Pozwolił utorować drogę ludziom kolonizującym Marsa w przyszłości. 

Prototyp bezzałogowej rakiety wystartował o godzinie 17:45 lokalnego czasu i spędził w powietrzu około 6 minut. W tym czasie był w stanie osiągnąć cel w wysokości 12,5 km, obrócić się „na brzuch”, a następnie z powrotem do pozycji pionowej. Wszystko po to, aby spróbować miękkiego lądowania napędowego. Do tego momentu wszystko szło gładko. W rzeczywistości na poniższym filmie widać, że poszło nawet lepiej, niż ktokolwiek w SpaceX się spodziewał. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

eksplozja-elon-musk-tesla-space-x-3

Elon Musk powiedział wcześniej, że rakieta może – i najprawdopodobniej – wybuchnie podczas lądowania. Okazało się, że dokładnie tak się stało. SN8 spadł z nieba w czasie, który wydawał się wiecznością. Wtedy ponownie uruchomił się silnik i rakieta odwróciła się pionowo do lądowania. Niestety, jeden z motorów wtedy się poddał, a SN8 uderzył w ziemię i został pochłonięty przez gigantyczną kulę ognia. 

Elon Musk świętuje sukces

Atmosfera była jednak szalenie świąteczna. Sam Elon Musk zaznaczył na Twitterze, że eksplozja (i późniejsze zniszczenie prototypu za 800 mln złotych), choć niefortunne, nie oznacza, że nie był to sukces. Lot testowy pozwolił zebrać ważne dane. Te SpaceX wykorzysta z kolei do przyszłych lotów. 

– Mamy wszystkie potrzebne dane – napisał Elon Musk na Twitterze. – Gratulacje dla całego zespołu SpaceX do diabła! 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Elon Musk ma nadzieję, że pierwsza misja bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa odbędzie się przed 2024. – Mars, nadchodzimy!” opublikował na Twitterze po wybuchowym lądowaniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News