Polska przykładem dla całej Europy? Naszym śladem pójdzie teraz m. in. Wielka Brytania

Polska przykładem dla całej Europy? Naszym śladem pójdzie teraz m. in. Wielka Brytania

Zielone-tablice-rejestracyjne-dla-samochodów-elektrycznych

Podaj dalej

Na początku tego roku właściciele samochodów elektrycznych otrzymali w Polsce możliwość zamontowania zielonych tablic rejestracyjnych. Pomysł ten sprawdza się w kolejnych krajach Unii Europejskiej i Starego Kontynentu. Od tej jesieni właściciele elektryków w Wielkiej Brytanii będą mogli zastosować zielony pionowy pasek na swoich tablicach rejestracyjnych. 

Dedykowane tablice rejestracyjne

tablice rejestracyjne

Właściciele samochodów elektrycznych w Wielkiej Brytanii otrzymali zielone światło i od tej jesieni będą mogli wyposażyć swoje pojazdy w dedykowane tablice rejestracyjne. 

Elektryki będą miały tradycyjne, białe tablice z przodu i żółte z tyłu, z jasnozielonym pionowym paskiem po lewej stronie. Departament Transportu przyznał, że rozważa także możliwość całych zielonych tablic w przyszłości. 

Departament niedawno przeznaczył 12 milionów funtów na badania nad elektromobilnoścą. Ma to pomóc w zachęceniu klientów do zakupu elektrycznego samochodu. Wielka Brytania planuje zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym po 2035 roku. Ponadto, UK chce zostać całkowicie neutralnym pod względem emisji węgla krajem do 2050 roku. 

tablice rejestracyjne

Samochód elektryczny dla każdego?

Według Departamentu Transportu zielony paseczek na tablicach pomoże odpowiednim władzom wprowadzić politykę mającą na celu dalsze zachęcanie ludzi do kupowania samochodów elektrycznych. Oznacza to m. in. obniżone stawki parkingowe i zwolnienie ze stref wolnych od emisji. 

W chwili obecnej kierowcy w Londynie mają już m. in. bezpłatny dostęp do parkingów i stref ładowania.

Nowy podatek dla posiadaczy Diesla! Czy to gwóźdź do trumny silników wysokoprężnych?

Nie tylko Polska

Departament Transportu ma również nadzieję, że kierowcy będą postrzegać dodatkowy zielony pasek jako swego rodzaju odznakę honoru. Podobne programy łatwej identyfikacji samochodów elektrycznych są już stosowane w innych krajach – m. in. w Polsce. Z kolei w Norwegii każda tablica samochodu elektrycznego zaczyna się od litery „E”. 

Podobny program wprowadziła też Kanada – kierowcy pojazdów elektrycznych w Ontario mają bezpłatny dostęp do pasów przeznaczonych dla carpoolingu, nawet jeśli w samochodzie znajduje się tylko jedna osoba. 

zielone tablice rejestracyjne

W Polsce przed 1 stycznia 2020 roku do identyfikacji samochodów elektrycznych (ale także wodorowych) stosowano małe naklejki na tylną szybę. Zielone tablice rejestracyjne są jednak dużo lepiej widoczne. Elektryczne samochody zarejestrowane w Polsce przed tą datą można przerejestrować, ale nie jest to konieczne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News